Türkiye:
Üvey annesinin dövdüğü çocuk, devlet korumasında

2005 yılında evlenen İbrahim D. ile Şeyma U. (27), anlaşamayarak 2009 yılında ayrıldı. Mahkeme, çiftin kız çocuğu K.D.'nin velayetini ise anneye verdi. İbrahim D., 2010 yılında N.D. isimli bir kadınla, Şeyma U. ise 2012 yılında Soner U. ile ikinci evliliğini yaptı. Bunun üzerine İbrahim D., mahkemeye başvurarak eski eşi Şeyma U.'nun evlendiği Soner U.'nun kızına kötü muamele yapacağını söyleyerek velayetini istedi. Baba mahkemenin verdiği karar sonrası kızının velayetini alarak Kozan ilçesine götürdü.

“ANNENİN DÖVDÜĞÜNÜ KİMSEYE SÖYLEME”
Ancak İbrahim D.'nin ikinci eşi N.D., iddiaya göre bir süre sonra 9 yaşındaki K.D.'ye şiddet uygulamaya başladı. Üvey anne, son olarak 15 gün önce K.D.'yi öldüresiye dövdü. Olaydan haberi olan Baba İbrahim D. ise kızına "Seni annenin dövdüğünü kimseye söyleme" diye uyarıda bulundu. Kimseye bir şey söyleyemeyen K.D., dayak nedeniyle gözleri morardığı için bir hafta okula gidemedi. Bir hafta sonra gözleri mor olarak okula giden K.D., öğretmenlerine üvey annesinin kendisini darp ettiğini söyledi. Öğretmenler ise öz anne Şeyma U.'yu arayarak durumu bildirdi. Anne de Adana'dan Kozan'a gidip polise başvurdu.

VELAYET DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURULACAK
Gözaltına alınan üvey anne ve öz baba, savcıya verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı. K.D. ise Kozan Devlet Hastanesi'nde yapılan kontrollerin ardından Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada 5 gün tedavi gören küçük kız, bugün taburcu oldu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Ferhat Tapan ve iki sosyal hizmet uzmanı, K.D.'yi annesi Şeyma U. ile birlikte hastaneden alarak Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu'na götürdü.
K.D.'yi devlet koruması altına alan görevliler, kız çocuğunun velayetinin annesi Şeyma U.'ya verilmesini uygun bulursa dosya hazırlayarak velayet değişikliği için mahkemeye başvuru yapacak. 

EREN BOZKURT-EROL KARAOĞLAN - NURİ PİR
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Balıkesir'de Kavgada silahlar Konuştu...
Balıkesir'de Bir Eğlence Merkezinde İşyeri Sahibi İle 2 Müşterisi Arasında Çıkan Tartışma Kavgaya...

Haberi Oku