Türkiye:
Üniversite öğrencisine tecavüz olayına protestolar sürüyor!

ANTALYA

Gece saat 03.00'de Kazım Özalp Caddesi önünde toplanan 30 kişilik CHP Antalya İl Gençlik Kolları üyesi, 24 Ocak günü Kadıköy'de, 19 yaşındaki E.F.B'nin, evli ve 2 çocuk babası Cengiz A. tarafından bıçakla tehdit edilerek tecavüze uğramasını protesto etti. Attalos Heykeli önüne kadar yürüyen 30 kişilik gençlik kolları üyesi, “Kadına Değil Şiddete Karşı El Kaldırın ve Susma Haykır” konulu basın açıklaması gerçekleştirdi. 30 kişilik gençlik üyesi grup yürüyüşte ellerinde “Olmazsa kadınlar olmaz yarınlar”, “Yer zaman durum fark etmez. Kadın özgürdür engellenemez”, “Vardiya bitti gece 03.00'te evime dönüyorum” dövizleri taşıdı.

“TÜRKİYE'DE SON 5 YILDA BİN 134 KADIN VE KIZA TECAVÜZ”

CHP Antalya Gençlik Kolları Üyeleri Attalos Heykeli önüne kadar yürüdükten sonra burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Gençlik kolları adına basın açıklamasını yapan Başak Tezcan, kadın faillerinin en yakınındakiler olduğunu söyledi. Tezcan, “Faillerin koca, sevgili, baba, oğul, erkek, kardeş, kısaca kadınların en yakınındaki erkeklerin olduğu Türkiye. Son 5 yılda 303'ü 2015'te olmak üzere bin 134 kadının öldürüldüğü Türkiye.

Burası 2015 yılında 133 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edilen, 202 kadının fuhşa zorlandığı, 208 kadını taciz edildiği Türkiye. Üstelik bu tablo yalnızca Türkiye'nin basın organlarına yansıyan yüzü. Faillerin meçhul kılındığı ülkemizde mağdurlarında meçhul olmaya zorlandığı, seslerinin kısıldığı, yok sayıldığı bir noktadayız” dedi.

“TECAVÜZCÜ ŞEYTANA UYDUM DİYE İFADE VERMİŞTİR”

3 gün önce İstanbul'un insan yoğunluğunun en fazla olduğu yerlerinden biri olan Bağdat Caddesi'nde 19 yaşındaki gencecik bir kadının tecavüze uğradığını dile getiren Tezcan, “Burada kardeşimiz sırtına bıçak dayanıp "seni delik deşik ederim" sözleriyle zorla öpülüp ardından bir apartmanın arka bahçesinde tecavüze uğradı. Olayın ardından tecavüze uğrayan kadın ailesiyle birlikte giderek şikayetçi olmuş, tecavüzcüsü ise "şeytana uydum" şeklinde bir ifade vermiştir. Yaşanan olayın ardından sosyal medya üzerinden dönen çirkin saldırılara karşı, tecavüzcüyü meşrulaştıran, tecavüz edilen kadını suçlayan her türlü söyleme karşı sokakların da gecelerin de kadınların olduğunu göstereceğiz. Bugün tüm bu saldırıları, tacizi-tecavüzü meşrulaştıran söylemlerle, kadının yerinin ev olduğunu, sokağa çıktığı takdirde başına ne gelirse sorumlusunun yine kendisinin olduğunu, tecavüze uğruyorsa tahrik ettiğini söyleyen, meşrulaştıranlara inat hiç bir kadın uğradığı tecavüz, taciz ve cinayetlerin sorumlusu olamayacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“MİZANSENLE TECAVÜZE TEPKİ”

Basın açıklamasının ardından 30 kişilik gençlik kolları üyesi hazırladıkları mizansenle kadın tecavüzlerine ve ölümlerine tepki gösterdi. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

ANKARA

CHP Ankara İl Kadın Kolları üyeleri, İstanbul Bağdat Caddesi'nde 19 yaşında bir üniversite öğrencisinin tecavüze uğramasını ve sonrasında sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımları protesto etti. Saat 03.00'te, CHP Ankara İl Başkanlığı önünde toplanan grup üyeleri, “Kadınlar artık susmayacaklar”, “Direne direne kazanacağız” şeklinde sloganlar attı ve “Tecavüz insanlık suçudur”, “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmeyeceğiz”, “Saat: 3, İnsanlık: 0” yazılı dövizler taşıdı. Kadına yönelik cinsel saldırıları protesto eden gruba, erkekler de destek verdi.

Topluluk adına konuşma yapan CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ferhan Özkara, “24 Ocak 2016 tarihinde, saat 03.00 sıralarında Bağdat Caddesi'nde evine dönerken tecavüze uğrayan üniversite öğrencisi bir kızımız, kendisini takip eden bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırgan, mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bir potansiyel tecavüzcü Twitter kullanıcısı, kızımıza yönelik '19 yaşındaki bir kız gece 03.00'te Bağdat Caddesi'nde ne tür bir eğlenceden dönebilir?' diyerek anket başlattı. İstanbul'un en merkezi noktalarından birinde cinsel saldırıya uğrayan ve darp edilen kadının başına gelenleri, gecenin o saatinde dışarıda olmasına bağlayan zihniyeti protesto ediyoruz” diye konuştu.

“ARTIK YETER!”

CHP Ankara İl Kadın Kollarının bu ve benzeri olaylara sessiz kalmayacağını dile getiren Özkara, “Artık yeter! Ben fabrikanın gece vardiyasındayım, ben sağlıkçıyım, ben güvenlik görevlisiyim, polisim, ben bankacıyım, öğrenciyim, ben anayım, ben kadınım. Ey devlet erkini elinde tutanlar; sapıkları koruma, yargıla” ifadelerini kullandı.

GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE İSYAN ETTİ

Özkara'nın konuşmasının ardından gözyaşlarına boğulan bir kadın, “Kadınlara el kaldıranların elleri kırılsın. Nasıl bunu yapar? Kadınlarımıza yazık değil mi? Böyle olmaz; kaç gündür uyuyamıyor” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran ise, “19 yaşında bir genç kızımızın tecavüze uğraması bizi derinden yaraladı. Bu yarayı daha da derinleştiren ise maalesef ‘gece 3.00'te bir genç kızın dışarıda ne işi var' diyerek, olayı meşrulaştırma çalışması yapan cani ruhların, artık tamamen ruhlarını kaybetmiş olanların açıklamalarıdır. Bu, git gide toplumsal yapının ne kadar bozulduğunu, ne kadar tehlikeli boyutlar oluştuğunun bir göstergesidir. Bizler, daha da acısı, bu insanlık suçunu işleyenlerin gün geçtikçe daha cüzi cezalar alması karşısında direnişimize devam edeceğiz. Biz, hiçbir şekilde, kadını ötekileştiren, kadını cezalandıran, kadına vahşet uygulayan bir zihniyetle geri dönüşü kabul edemeyiz. Bizler, eşitliği esas alan Cumhuriyetin kadın-erkek eşitliğine canı gönülden bağlı nesilleriyiz ve asla bundan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“BU SALDIRGANLIK GERİCİLİĞİN BİR ÜRÜNÜDÜR”

Kadınlara yönelik saldırganlığın, gericiliğin ürünü olduğunu belirten CHP Ankara Milletvekili Senal Sarıhan, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün kendi yurttaşlarımıza karşı, kendi aklı kendisinden alınmış ve gericiliğe teslim edilmiş olan kimi erkeklerin saldırganlığına karşı hep bir arada Türkiye'nin her yerinde, İstanbul'da, Adana'da, Edirne'de, Kars'ta hep birlikte direnmeye devam edeceğiz. Biz biliyoruz ki; bu saldırganlık gericiliğin bir ürünüdür. Gericilik öyle şeyleri empoze ediyor ki; kadını ikincileştiriyor, kadını cinsel bir meta haline getiriyor. Bu sebeple erkek, kadını gördüğü yerde öncelikle cinselliği anımsıyor.”

“KADINLARI CİNSEL OBJE OLARAK GÖREN ZİHNİYETİN YOK OLMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Eylem alanında konuşma yapan CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, kadınların açamayacağı kapının olmadığına inandığını dile getirerek, “Bu saatte bakın nasıl bir araya geldik; birçok arkadaşımız buraya Ankara'nın çeşitli ilçelerinden geldi. Biraz önce kadın kolları başkanımız, ‘bizi sadece cinsel obje olarak görenler utansın' dedi. Son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kadına yönelik açıklamaları maalesef bütün kadınları bir araya getirmeye devam edecek. Türkiye'de haksız yere kadınları suçlayan, kadınları cinsel obje olarak gören zihniyetin yok olması için Cumhuriyet Halk Partisi olarak elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı. 

MUSA ERDOĞAN - ONUR EMRE DURAK- ADEM AKALAN 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Balıkesir'de Kavgada silahlar Konuştu...
Balıkesir'de Bir Eğlence Merkezinde İşyeri Sahibi İle 2 Müşterisi Arasında Çıkan Tartışma Kavgaya...

Haberi Oku