DÜNYADA TEK OLAN EL YAPIMI ESKİ KIBRIS HARİTALARI SERGİLENİYOR! Haberi
Türkiye:
DÜNYADA TEK OLAN EL YAPIMI ESKİ KIBRIS HARİTALARI SERGİLENİYOR!

Prof. Heath Lowry'nin harita koleksiyonundan oluşan 17. ve 19. yüzyıla ait parçaların yer aldığı Uuslararası Eski Kıbrıs Haritaları sergisinde; KKTC Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi'nin zengin koleksiyonu, Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin arşivinin çoğu tek nüsha ve el yapımı haritaları, YDÜ Kütüphanesi'nin CMC Cyprus Mines Corporation - Kıbrıs Maden Şirketi'nin tarihçesine ışık tutan haritaları, Nazif Bozatlı koleksiyonu ve Admiralty - İngiltere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hazırlanan Kıbrıs Limanları ve Kıbrıs Adası çevresi için seyir haritaları bulunuyor.

Aynı zamanda Lord Horatio Herbert Kitchener tarafından, dönemin olanaksızlıklarına rağmen büyük bir hassasiyetle hazırlanan 1882 tarihli Kıbrıs Topoğrafik Haritası ve Lord Kitchener 'e ait belgeler de serginin en dikkat çekici parçalarını oluşturuyor.

Uluslararası Eski Kıbrıs Haritaları sergisinin hazırlık çalışmalarını ve sergide yer alan nadir parçaları kapsayan belgesel filmin de hazırlandığı bu özel projenin küratörlüğünü üstlenen isim ise Nazif Bozatlı.

Birçoğu dünyada tek olan, el yapımı 100'den fazla harita ve objeden oluşan Uuslararası Eski Kıbrıs Haritaları sergisi, 17 Mart 2014 – 6 Nisan 2014 tarihleri arasında YDÜ Hastanesi fuayesinde görülebilir.

Bilgi için:http://www.neu.edu.tr/

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Balıkesir'de Kavgada silahlar Konuştu...
Balıkesir'de Bir Eğlence Merkezinde İşyeri Sahibi İle 2 Müşterisi Arasında Çıkan Tartışma Kavgaya...

Haberi Oku