DÜNYADA EMSAL OLACAK Haberi
Türkiye:
DÜNYADA EMSAL OLACAK

Kaçırılan THY pilotları tez oldu

Sivil havacılık tarihinde bir ilk. Beyrut'ta kaçırılan Türk pilotlar, 71 günlük esarette yaşadıklarını tez haline getirdi. Ders olarak okutulacak tezde benzer olaylarda nasıl davranılacağı öğretilecek.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 9 Ağustos 2013 tarihinde 'İmam Riza'nın Ziyaretçileri' adlı grup tarafından kaçırılan ve 71 gün rehin tutulan THY pilotları Murat Akpınar ile Murat Ağca'nın kaçırılmaları ve rehin alınmaları tez oluyor. Tezin benzer olaylarda nasıl davranılması gerektiğine dair, kaçırılan veya şiddete maruz kalan THY personelinin rahatı ve can güvenliklerini sağlama açısından yol gösterici olacağı belirtiliyor. Bir haftalık tazeleme eğitimi gören ve psikolojik testleri de başarıyla geçen iki pilotun Beyrut'ta kaçırılmaları dünya havacılık tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Tezin yurtdışında kaçırılan büyükelçilik görevlileri veya benzer görevdekilere ders olarak okutulması planlanıyor.

PERSONELE IŞIK TUTACAK

Beyrut'ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ile Murat Ağca, hazırladıkları tezi yıllık tazeleme eğitimleri kapsamında diğer THY çalışanlarına gruplar halinde ders olarak verecek. THY pilotları ve uzman desteği ile hazırlanacak tezin dünyanın değişik bölgelerinde başlarına bir olay gelmesi durumunda THY çalışanlarına, havacılık sektörüne ve büyükelçilik personeline ışık tutması hedefleniyor.

THY pilotlarının tezinde Arap Yarımadası'nda, Uzakdoğu'da, Avrupa'da, Afrika'da nasıl hareket edilir, insanların hangi özelliklerine dikkat edilmelidir gibi bilgiler verilecek.

Uçuşa giderken görüntülediğimiz Murat Akpınar , Zor bir dönemdi. Desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz dedi.

DÜNYADA EMSAL OLACAK

Türk pilotların başlarından geçen olaylar, bu süre zarfında nasıl davrandıkları Uluslararası Havayolu Pilotları Derneği'nin de (IFALPA) dikkatini çekti. IFALPA Başkanının 22 Ocak'ta İstanbul'a gelerek Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Gürcan Mantı ile bir araya gelmesi bekleniyor. Türk pilotlarla yapılacak görüşme sonrası IFALPA'nın da tüm dünyadaki pilot ve uçucu ekiplere yönelik benzer bir doküman hazırlığı içerisine girmesi bekleniyor.

TUZAK KURULMUŞTU

THY kaptan pilotu Murat Akpınar ve yardımcı pilot Murat Ağca, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 9 Ağustos 2013 kaçırılmış olayı İmam Rıza'nın Ziyaretçileri adlı bir grup üstlenmişti. Kaçırılan pilotlar hükümetin devreye girmesiyle tam 71 gün sonra 19 Ekim'de Türkiye'ye teslim edildi. Atatürk Havalimanı'nda Başbakan Erdoğan'ın bizzat karşıladığı pilotlar, şiddet görmediklerini ve umutlarını hiç bir zaman kaybetmediklerini söylemişti.

GÖKLERE GERİ DÖNDÜLER

THY pilotları Murat Akpınar ile Murat Ağca kabus gibi günleri geride bıraktı. Her iki pilot da aileleri ile hasret giderip uzun bir tatil yaptıktan sonra uçuşlara başladı. Bir haftalık tazeleme eğitimi gören pilotlar geçtiğimiz hafta ilk uçuşlarını gerçekleştirdi. İkinci pilot Murat Ağca uçuşlara daha erken başlarken, Kaptan pilot Murat Akpınar ilk uçuşunu Almanya'nın Leipzig şehrine yaptı.

Anahtar Kelimeler
dünyada emsal olacak
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Balıkesir'de Kavgada silahlar Konuştu...
Balıkesir'de Bir Eğlence Merkezinde İşyeri Sahibi İle 2 Müşterisi Arasında Çıkan Tartışma Kavgaya...

Haberi Oku