Türkiye:
Dinç Bilgin'e hapis cezası

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında tutuksuz sanıklar Dinç Bilgin, Şükrü Karahasanoğlu, Hakkı Cengiz Kırgül, İsmail Hakkı Karakaya, Murat Yüksel, Zeki Ünal ve Cahit Demir ile avukatları hazır bulundu.

"TARAFIMA YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR İFTİRADIR"

Duruşmanın başlamasının ardından sanık Dinç Bilgin, davanın 16 yıldır sürdüğünü hatırlatarak bankaya el konulduğu tarihten önce Türkiye'de medya sektöründe iki büyük firmadan biri olduğunu söyledi. Bilgin, "Bünyemizde gazeteler, televizyonlar olmak üzere 3 bini aşkın çalışanımız vardı. Eldeki dava, Betomek isimli firmaya kullandırılan kredi ile ilgili olmak üzere devam etmektedir ve cezalandırılmamız istenmiştir. Oysa 2012 yılına ait Yargıtay'ın bozma öncesinde hakkımdaki suçlamalarda paravan, gerçek olmayan şirket kurup bu şirket üzerinde banka yani kamu kaynaklarını iç ettiğim iddia ediliyordu. Oysaki Betomek şirketi, ben Etibank'ı satın almadan 17 ay ve 18 ay önce kurulmuş bir şirkettir. Bunun benimle bir ilgisi yoktur. Dosyaya giren pek çok yazıdan da anlaşılacağı üzerine bu firma gerçektir ve Yüksel Sert Grubuna ait olduğu ortaya çıkmıştır. Tarafıma yöneltilen suçlamalar bir iddia değil, bir iftiradan ibarettir. Zira söz konusu firmanın gerçek bir firma olması benimle bir ilgisinin olmaması 2012 bozma ilamından sonra dosyaya giren belgelerden de ortaya çıkmıştır. Öncelikle Betomek Şirketine 1 milyon TL civarında bir kredi kullandırılmış, üç parça halinde Meksa şirketinin iki elemanına ödenmiş ama dikkat edilirse bu paraların bana getirilip verildiği şeklinde herhangi bir iddia yok. Zaten böyle bir şey de yok. Ama sözde bu parayla borsada kendi şirketlerim lehine manipülasyon yaptırdığım iddia edilmiştir. Bu tarafıma yöneltilmiş bir iftiradır" ifadelerini kullandı.

"ŞU AN BEN 200 BİN DOLAR KAMU ALACAKLISI STATÜSÜNDEYİM"

Dava sürecine değinen Bilgin, ifadesinde, "Benimle ilgili bu iddialar nasıl iftiraya dönüştü, nasıl oradan Yargıtay'a taşındı? En başından beri Zekeriya Temizel yazıda banka murakkıplarına açıkça benimle ilgili suç bulmaları talimatı verilmiştir. Murakkıplar zaten bu niyet ve düşünceyle incelemeye başlamışlar. Ve iş yuvarlana yuvarlana bu zamana kadar gelmiştir. Benimki bir banka davası olmaktan ziyade medya davası niteliğindedir. O zamanın egemenleri Zekeriya Temizel, Hüsamettin Özkan'ın kendi arasındaki siyasi çekişmeler o dönem başbakan Ecevit'in rahatsızlığı ve onun rahatsızlığı nedeniyle partiye kimin egemen olacağı yarışı ve tartışması vardı Bunun için de medyaya ihtiyaçları vardı. O dönem Zekeriya bey, benim elemanlarımı bizzat Ankara'ya çağırıp bu konuda teklifte de bulunmuştur. Bu kredi nedeniyle bankanın zararı da doğmadı. Daha sonradan TMSF bu parayı muhatabından tahsil etti. Bu yönüyle zimmet oluşmadı. Neticede kamunun bir kuruş alacağı kalmadığı gibi şu anda ben 200 bin dolar kamu alacaklısı statüsündeyim. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

Sanıklara son sözünü soran mahkeme heyeti, avukat beyanlarının tamamlanmasının ardından kararını açıkladı.

ZARAR GİDERİLDİĞİNDEN CEZADA İNDİRİM YAPILDI

Mahkeme heyeti, sanık Dinç Bilgin'i Betomek İnşaat Sanayi Anonim Şirketi'ne 1999 yılında kullandırılan 1 milyon lira kredinin haksız suretle mal edinilmesini sağladığı gerekçesiyle 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Zararın dava aşamasında giderilmesini ve sanığın duruşmalardaki iyi halini dikkate alan mahkeme heyeti, Bilgin'e verilen cezayı 6 yıl 8 ay hapse indirdi. Mahkeme heyeti öte yandan Bilgin hakkında Etibank AŞ. ve bünyesindeki Çağlar Grubu firmalarına "usulsüz krediler kullandırmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" suçundan ve hakkındaki kamu davalarının zaman aşımından dolayı düşürülmesine karar verdi.

3 YILDAN 8 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, sanıklar İsmail Hakkı Karakaya, Şükrü Karahasanoğlu ve Zeki Ünal'ı da aynı olaydaki nitelikli zimmet suçundan 6 yıl 8'şer, suç tarihinde Etibank Merkez Şube Müdürü olan Hakkı Cengiz Kırgül ile sanık Murat Yüksel'in zimmet filine yardım ettiği gerekçesiyle 3 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Mahkeme sanıklar Dinç Bilgin, Şükrü Karahasanoğlu, İsmail Hakkı Karakaya ve Zeki Ünal hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu.

7 SANIK HAKKINDAKİ DAVA ZAMAN AŞIMINDAN DÜŞTÜ

Heyet, sanıklardan Önay Şevket Bilgin, Zafer Mutlu, Ali Cüneyt Ortan, Mustafa Dinçer, Mehmet Nail Keçili, Yasin Kadri Ekinci ve Cahit Demir hakkında açılan davaların ise zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmesine hükmetti.

Anahtar Kelimeler
haberhaberlerdinç bilgin
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Balıkesir'de Kavgada silahlar Konuştu...
Balıkesir'de Bir Eğlence Merkezinde İşyeri Sahibi İle 2 Müşterisi Arasında Çıkan Tartışma Kavgaya...

Haberi Oku