Teknoloji:
Sanal alemde istenmeyen fotoğraflara son

Sanal dünyada bireysel ve kurumsal kullanıcılar için yapılan olumsuz haberlerden geçmişteki sosyal medyada paylaşımlarına kadar her linkin kaldırılmasına White Respect Hukuk Danışmanı Av. Şekip Hardal, hukuki olarak 'İtibar yönetimi' adını verdiği yöntem ile hizmet veriyor. Özellikle ünlü isimlerin haberi olmadan internet sitelerinde yer alan fotoğraf, görüntü ve içeriğin kolayca kaldırılmasını sağlamak için 'İtibar yönetimi' programına dahil olmak yeterli.

Program içerisinde öncelikle hangi internet sitelerinde ne kadar içerik kaldırılması gerektiği ve kaldırılacak sitelerin linkleri belirleniyor. Müvekkilinden hukuki vekaleti alan avukat, internet sitelerinde yayınlanan içeriğin kaldırılması ile hukuki süreç devreye sokuluyor. Daha sonra ilgili sitelere tekzip yolu ile içeriğin kaldırılması çalışılıyor. Anlaşmalı olduğu halkla ilişkiler şirketlerinin yardımıyla da konu hakkında olumlu haber çalışması yapılıyor. Yapılan bu haberlerin 'GOOGLE' arama motorunda üst sıralara çıkması sağlanıyor. Bu sayede yapılan olumsuz haberler geri sayfalara itiliyor.

ÜNLÜ İSİMLER BU HİZMETİ ALIYOR
Yapılan işlemlerde kesin olarak linklerin kaldırılamayabileceği ancak bugüne kadar bütün kişisel ve kurumsal müşterilerin istediği linklerin kaldırıldığı belirtiliyor. Hizmeti özellikle istemediği görüntüleri internette yayınlanan ünlü isimler oldukça fazla kullanıyor.

"İNTERNET ORTAMINDAKİ İTİBARINI YÖNETİYORUZ"
White Respect Hukuk Danışmanı Av. Şekip Hardal, "Biz kişilik hakları ve marka yönetimi konusunda hizmet veren bir markayız. Bizden hizmet talep eden kişilerin çoğunluğu beyaz yakalılar, sporcular yani toplumun önünde olan insanlar. Toplumun önünde olan ünlü bir kişinin veya şirketin internet ortamındaki hukuki ve cezai bütün itibarını yönetiyoruz. Şirketler bizden talepte bulunduğunda eğer yıllık antlaşmamız olacaksa link başına 300 Dolar ve KDV'den başlayan bir ücretlendirme söz konusu. Şahıslar için olayın niteliği, kişinin sosyal durumunu değerlendirip ona göre bir çalışma yapıyoruz. Şahıslar için internetteki link sayısı ve bu linklerin bulunduğu siteler çok önemli. Bu konuda link başına bir ücret vermek çok zor" dedi.

"TOPLUM ÖNÜNDEKİ KİŞİLERE BEYAZ SAYGINLIK"
Şahıslar için verilen hizmetlerin de rağbet gördüğünü vurgulayan Hardal, "Şahıs müşterilerimiz için internet üzerinde kaldırılmasını istedikleri çok fazla bir link varsa 300 Dolar veya daha az bir rakam söylemek söz konusu olabilir. Toplum önündeki kişilere beyaz bir saygınlık, belki bir manipülasyon veya karalama şeklinde yapılan bir haberin kaldırılmasını sağlıyoruz. Çünkü bu insanların yapılan bu haberlerden dolayı aileleri yıkılabiliyor. Hatta şirketleri dağılıp birçok hukuki sorun ile karşı karşıya gelebiliyorlar. Bu anlamda yaptığımız hizmet insanların son derece saygısını kazanan bir iş" ifadelerini kaydetti. 

AHMET FARUK SARIKOÇ
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Seo Ajansı SEOinno
Türkiye’nin internet kullanımının sürekli olarak arttığından bahsediliyor. Bu haberlerde herhangi bir...

Haberi Oku