Siyaset:
Yılmaz: 'Kalkınma bütün yörelerin kalkınmasıyla olur'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yozgat ziyareti kapsamında önce Yozgat Havaalanının yapılacağı araziyi inceledi. Bakanlar daha sonra Yozgat Valiliğini ziyaret ederken, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hızlı tren projesinin Yozgat'a geliyor olması devrim niteliğinde bir proje olduğunu belirterek, “Uygulamadan kaynaklanan bazı sıkıntılar bazı gecikmeler olsa da bu tür projeler aslında nesillik projelerdir. Bittiği zaman bütün bu coğrafyanın inşallah kaderini etkileyecek, ekonomik sosyal ve kültürel hayata her bakımdan çok önemli etkileri olacak bir projedir” dedi.

Valilik ziyareti sonrası Grand Ser Otelde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından düzenlenen Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı'na katılan Kalkınma Bakanı Yılmaz, konuşmasına “Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgarın faydası olmaz” sözüyle başlayarak, “Yani önce nereye gitmek istediğinizi tayin etmeniz lazım ondan önce de nerede olduğunu bilmeniz gerekiyor. Neredeyiz, nereye gitmemiz lazım, nasıl gideriz sorusudur. Bu çalışlar işte bu sorulara cevap aradığımız çalışmalardır” dedi.

Kalkınma Bakanlığı olarak Türkiye 2023 vizyonunu ve ötesini gerçekleştirecekse bunu sadece belli büyük illerin, belli yörelerin kalkınması ile başaramayacağına bütün ülkenin kalkınması ve gelişmesiyle başaracağını ifade eden Bakan Yılmaz, “Her bir ilimizin her bir yöremizin potansiyelini iyi tespit ederek ve o potansiyeli yerel aktörlerle harekete geçirerek biz bu hedefleri başarabiliriz. Dolayısıyla bugün burada yapılan çalışmalar sadece Yozgat kalkınmasına değil Yozgat'ın kalkınması aracılığıyla ülkemizin kalkınmasında katkıda bulunacaktır. Biz buna kapsayıcı kalkınma diyoruz. Herkesi içine alan bütün toplumu, bütün kesimleri içine alan herkesin katkıda bulunduğu ve nimetlerinden de herkesin bütün yörelerin faydalandığı kalkınmadır. Kalkınma kavramını da böyle anlamamız lazım. Kalkınma sadece ekonomik gelişmeden ibaret değil, kalkınmanın sosyal boyutu var, çevre boyutu var, gelecek nesillere bugün sahip olduğumuz değerleri aktarabilme sorumluluğumuz var. Diğer taraftan kalkınma insani bir yaşam ortamı oluşturma ile ilgili hak ve hürriyetiyle, hukuk düzeniyle, sanatıyla kültürüyle bütün boyutlarıyla dolayısıyla en kestirme anlamında kalkınma nasıl sağlanır sorarsanız. Bir ortam oluşturma meselesidir. İnsanların ve sermayenin cezbe dildiği bir ortam oluşturduğunuz zaman kalkınmamak için hiçbir sebep yoktur. Bu da şehir ortamından ulaşıma, trafik meselesinden kentsel dönüşüme, eğitim, sağlık hizmetlerinden asayişe birçok boyutu ilgilendiriyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve Bakan Bozdağ, katılımcıların sorularını yanıtladı.

ÖMER ERTUĞRUL
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Numan Kurtulmuş'dan Avrupa Birliği ve...
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bugün Sabah Namazı Sonrası Gündeme Dair Açıklamalarda Bulunarak...

Haberi Oku