Siyaset:
Topbaş: 'Bu insanlığa atılan bir bombaydı'

AK Parti İstanbul İl Danışma Meclisi toplantısı Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, İBB Başkanı Kadir Topbaş, ilçe belediye başkanları ve AK Parti İstanbul teşkilatı üyeleri katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, yaptığı açılış konuşmasında, teşkilat mensuplarına teşekkür eti.

7 Haziran'da adeta sayılmayan bir seçim yapıldığını söyleyen Temurci, "O gece ağlayarak AK Parti İl Başkanlığı önüne gelerek 'lütfen koalisyon olmasın, seçim olsun' diyen kardeşlerimin duasıyla milletimizin feraseti birleşince 1 Kasım'da büyük bir zafere imza attık. Bugün burada bu zaferin mimarlarıyla birlikteyiz. Geçen 9 ayda 2 büyük seçim, 4 büyük İstanbul mitingi, binlerce faaliyete imza atan İstanbul teşkilatında görev yapan kardeşlerime teşekkür etme adına birlikteyiz" diye konuştu.

"AK PARTİ BİR DAVANIN, BU TOPRAKLARDA ÜMMETİN DUAYA DÖNÜŞMÜŞ ADIDIR"
7 Haziran'da yaşanan seçimi hatırlatan Selim Temurci, "O farklı bir geceydi. Bugün burada oturan her bir kardeşimizin 7 Haziran gecesi farklı anıları vardır. Türk demokrasi tarihinin görmediği, birilerinin hayal bile edemediği bir oyla aslında bitirmiştik seçimi. O gece tek başına iktidar olamamak bile bizim gözyaşlarımızı açıklamaya yeterdi. 7 Haziran, unutulmaması gereken bir geceydi. Ama sığındığımız bir anlayış vardı. 'İnanıyorsanız muhakkak üstünsünüz' anlayışı. Biz bu anlayışı 1 Kasım seçimleri için Bosna'dan İstanbul'a seçim çalışmaları için geldiğini söyleyen 92 yaşındaki ninemizi görünce anlamıştık. Somali'den Suriye'den heyet heyet gelen kardeşlerimizi ağırladığımızda 'bu bizim de meselemizdir' dediklerinde birlikte ağladığımızı hatırlıyorum. Somali'de, Mısır'da, Arakan'daki kardeşim eğer Türkiye için ağlıyorsa AK Parti sadece bir siyasi hareketin adı olamaz. AK Parti bir davanın, bir dirilişin, bu topraklarda ümmetin duaya dönüşmüş adıdır" şeklinde konuştu.

"BU MİLLET AYDIN OLDUĞUNU SÖYLEYEN KARANLIK BEYİNLERİN İHANETİNİ DE GÖRDÜ"
Selim Temurci, 7 Haziran sonrası muhalefetin tavrını da eleştirerek, "Her şey milletin gözü önünde oldu. Millet bizi de onları da gördü ve hükmü verdi. Bozguncular, bloklaştırıcılar, hayırcılar, kaybetti. Şu anda farklı şeyler yaşıyoruz. Ana muhalefet partisi milletvekili oldular ama kendi ülkelerine DAEŞ destekçisi diye iftira atmaya devam ettiler. Kimi her anlamda Türkiye ile mücadele yürüten bir ülkenin kapısında onur aradı, kimi gitti 'eğer bu ülke başka ülke ile savaşırsa ben onun yanında olurum' dedi. Camilerimizi kundakladılar ve bu millet geldiğimiz noktada aydın olduğunu söyleyen karanlık beyinlerin ihanetini de maalesef gördü" ifadelerini kullandı.
Dünyanın büyük bir imtihandan geçtiğini belirten Temurci, şunları söyledi:

"İNSANLIK GÖÇ EDİYOR, CAN ÇEKİŞİYOR BATI NE YAPIYOR"
"Savaşlar zulümler nedeniyle adeta bir göç çağına şahit oluyoruz. İnsanlık göç ediyor, can çekişiyor peki batı ne yapıyor. Batının geliştirmiş olduğu bütün değerler sınıfta kalmıştır. O değerlerin sadece belli bir dinin, coğrafyanın değerleri olduğunu ve insanların tümünü kapsamadığını biliyor, batının değerleri Suriyeli göçmen kardeşlerim önüne kurulan dikenli tellerde, bebek naaşlarında, batırılan botlarda, değerli eşyalarına el konulan Suriyeli kardeşlerimin vicdanlarında yok olmuştur. Biz Türkiye olarak, bu gidişata dur diyen bir medeniyetin mensupları olarak insanlığın sesi, nefesi ve vicdanı olmaya adeta yemin ediyoruz. Bu vicdan hareketi yeni bir dünya kurabilir mi? 'Neden olmasın' diyoruz."
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise milletin 1 Kasım'da güçlenen bir Türkiye istediğini gösterdiğini belirterek, Türkiye'nin geleceğinin hem merkezi yönetimde, hem yerel yönetimlerde AK Parti'nin omuzlarına yüklendiğini vurguladı.

"BU İNSANLIĞA ATILAN BİR BOMBAYDI"
Konuşmasında Sultanahmet'te yaşanan canlı bomba saldırısına da değinen Topbaş, "Bu insanlığa atılan bir bombaydı. Yüzlerce STK, turistler, insanlar buraya gelerek çiçekler bıraktılar. Birileri hala terörü destekleyen beyanatlarda bulunmaktalar. Maalesef dünya mazlumların yanında olurken, politize olmuş STK'lar başka olmak üzere bildiğimiz davranışlarına şahitlik ettik" dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Topbaş, şunları söyledi:

"DEVLETİ TEMSİL EDEN DEVLET BAŞKANINA DA SAYGI DUYULMASI LAZIM"
"Maalesef sadece kendi kurultaylarında tek başına lider olmanın gururunu yaşayan sayın Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımıza ciddi hakaretlerde bulundu. Esefle kınıyorum. Bu yaptığı hakaret kendisi ile yıllardan beri siyasette yürüyen dava arkadaşlarınadır, bu milletin kendisinedir. Devletleri devlet yapan ögeler vardır. Bayrak, milli marşlar tartışılmaz saygı duyulur. Devleti temsil eden devlet başkanına da saygı duyulması lazım ama bunu göremiyoruz. Siyaseti, tedavülden kalkmış anlayışlarla sürdürmeye çalışanlar var. Bugün söylediklerini meydanlarda hep söylediler, karşılık görmedi. Hala devam ediyorlar. Bu milletin inançlarıyla, duygularıyla buluşamayanların onların gönlünde yer tutması mümkün değil." 

MEHMET ALTUNIŞIK

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Numan Kurtulmuş'dan Avrupa Birliği ve...
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bugün Sabah Namazı Sonrası Gündeme Dair Açıklamalarda Bulunarak...

Haberi Oku