Siyaset:
Çavuşoğlu: 'Esad'ın gitmesi gerekiyor'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs Mahkemesi'nin aldığı hesap dondurma kararına ilişkin olarak, "Adada devam eden müzakere sürecini sekteye atacak kararlardan mahkemelerinde kaçınması lazım" dedi.
Bakan Çavuşoğlu ile İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Hammond ile ikili görüşme yaptıklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, Başbakan Davutoğlu'nun pazar akşamı İngiltere'ye gideceğini belirterek, "İlişkilerimizin her düzeyde mükemmel gittiğini söyleyebilirim. İngiltere bizim için önemli bir müttefiktir. Terörle mücadele konusunda, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunlar konusun da bunu en net gösteren ülkelerin başında geliyor" ifadelerini kullandı.

Rusya konusunu değerlendirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta bir çözümü konuştuklarını ifade ederek, "Türkiye olarak en güçlü desteği veriyoruz. Bu sefer netice almak istiyoruz. Sonuca gidilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Suriye ile siyasi görüşmelerin başlaması gerektiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Umarım bu ay sonunda müzakereler başlar. 6 aylık süre içinde sonuç elde ederiz. Suriye'deki tüm sorunların çözümü siyasi çözümdür. Esad'ın gitmesi gerekiyor. 18 aylık bir süreçte tam yetkili bir geçiş hükümetinin kurulması gerekiyor" diye konuştu.

DAEŞ mücadele ve Suriye'deki insani kriz konusunda Türkiye ile birlikte çalıştıklarını belirten Hammond, İstanbul ve Diyarbakır'da ölenlerin ailelerine taziyelerini iletti. Hammond, "Türkiye'nin terörle mücadele konusunda en önemli safta olduğunu biliyorum. Birleşik Krallık her zaman Türkiye ile omuz omuza çalışmaya devam edecektir. Salı günkü saldırılar birlikte çalışmanın gerçekten önemli mücadele konusunda daha yakın ortaklık geliştirilmesi, nasıl birlikte çalışacağımızın altını çizdi. DAEŞ savaşçıların Suriye'ye seyahat etmesini engellemeye çalışmalıyız" şeklinde konuştu.

Kıbrıs ile ilgili olarak Hammond, Birleşik Krallık olarak Kıbrıs'ta çözümü desteklediklerini sözlerine ekledi. Bakan Çavuşoğlu ve Hammond gazetecilerin sorularını cevapladı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin mahkemenin aldığı kararla Türk misyon hesaplarının dondurulması kararıyla ilgili soruya Çavuşoğlu, "Taraf olduğumuzu uluslararası sözleşmeler var. Bu sözleşmeler hukukun üstündedir. Mahkemeler buna uymak zorundadır. Bizde de zihniyet değişikliği var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden dosya sayısında azalma var. Mahkemelerimiz orada alınan kararları dikkate alınıyor. İngiliz Mahkemeleri de, Türk mahkemeleri de uluslararası sözleşmelere gör hareket etmelidir. Adada devam eden müzakere sürecini sekteye atacak kararlardan mahkemelerinde kaçınması lazım" yanıtını verdi.
Hammond ise aynı soruya, "Biz adımları atıyoruz. Endişe verici bir durum ama bizim kontrol edebildiğimiz bir süreç değildi" cevabını verdi.

Avrupa Birliği ile İngiltere mültecilere verilecek refah ödemelerine ilişkin soru üzerine ise Hammond, "Henüz oraya varamadık. Burada siyasi antlaşma var" dedi.  

AHMET UMUR ÖZTÜRK
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Numan Kurtulmuş'dan Avrupa Birliği ve...
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bugün Sabah Namazı Sonrası Gündeme Dair Açıklamalarda Bulunarak...

Haberi Oku