Siyaset:
Bozkır'dan 3 milyar Euro açıklaması

Bakan Bozkır, Makedonya Başbakan Yardımcısı Fatmir Besimi ile AB Bakanlığı'nda görüştü. Bozkır, Besimi ile Türkiye-AB ilişkilerini ve Makedonya- AB ilişkilerini görüşeceklerini belirterek, Makedonya ve Türkiye'nin edindiği tecrübeleri paylaşacaklarını söyledi.
Bakan Bozkır, Türkiye-Makedonya arasındaki ticari ilişkilerin önemine dikkat çekerek, ticaret hacminin 450 milyon dolar seviyesine ulaştığını sözlerine ekledi.
Besimi ise, Avrupa entegrasyonu konusunda ortak konuları görüşeceklerini kaydederek, tecrübeleri paylaşmanın önemine işaret etti.
Bakan Bozkır, Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Suriyeli mülteciler için kullanılmak üzere gönderilecek 3 milyar Euro'nun 5 milyar Euro'ya çıkarılmasına ilişkin olarak, "3 milyar Euro'nun bir milyar Eurosu Avrupa Komisyonu kaynaklarından sağlanıyor, geri kalan miktar da Avrupa Birliği mekanizmaları içinde çok yakında gerçekleşecek. Almanya'da Sayın Başbakan'ımız temasları sırasında hem benim İtalya'ya yapmış olduğum ziyaret ifade edildiği üzere, Almanya ile İtalya arasında mutabakat sağlanmış, Mart başında, Şubat sonunda 3 milyar Euro'nun harcamaları yapabilmesine imkan verecek hale gelmesini bekliyoruz. Onun dışında mülteci, illegal göçün legal hale getirilmesi, Sahil Güvenlik mekanizmasının güçlendirilmesi, bu açıdan çeşitli ihtiyaçların giderilmesi bakımından ayrı bir paket dahilinde Avrupa Birliği müzakereler dahilinde devam ediyor" ifadesini kullandı.  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Numan Kurtulmuş'dan Avrupa Birliği ve...
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bugün Sabah Namazı Sonrası Gündeme Dair Açıklamalarda Bulunarak...

Haberi Oku