Siyaset:
AK Parti'li Yılmaz HSYK'yı göreve çağırdı


AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Adliyesi'nde son günlerde alınan kararlara sosyal medya üzerinden isyan etti. Yılmaz son günlerde yaşanan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'in eşini bıçaklayarak ağır yaralanmasına neden olan, 16 yaşındaki bir kızı 4 gün alıkoyup tecavüz edenlerin serbest bırakılma kararı alan Kocaeli Adliyesi'ndeki hakimlere tepki gösterdiği paylaşımında HSYK'nın konuya el atmasını istedi.
AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“HAKİM TAKDİRİ VİCDANLARI YARALIYOR, ADALETİ ZEDELİYOR”
“HSYK'ya Çağrı; Kocaeli Adliyesinde görevli bazı Hakimlerin aldığı kararlar artık toplumda infial uyandırmaya başladı. Yüklü miktarda eroinle yakalanan Şahıs, cezası Yıllara tekabül eden bu suçu sabit iken Hakim takdiri ile serbest bırakıldı. 16 Yaşında bir kızcağızı 4 gün süreyle alıkoyan ve tecavüz eden zanlılar, Kızın teşhis etmesine rağmen Hakim takdiri (!) ile serbest bırakıldılar ve rahatça Kocaeli'nde dolaşıyorlar. Alınan bilgiye göre başka bir kızcağızı alıkoymuşlar. Son olarak dün, Sn Fatma Kaplan Hürriyet'e geçmiş olsun ziyaretimde öğrendiğim gelişme. Akla ziyan bir Hakim takdiri; eşini 8 yerinden bıçaklayan Şahıs, yaralı daha yoğun bakımda iken serbest bırakılıyor. Yaşanan bu gelişmelerin akılla, mantıkla, vicdanla, adaletle izahı yok. Kocaeli'nin vicdanı HSYK'nın bu keyfiliğe karşı harekete geçmesini bekliyor.”

“ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR”
“Bazı hakim kararlarına karşı yönelttiğimiz eleştiriler, Milletimizin vicdanını yaralayan ve adalet duygusunu zedeleyen yanlış uygulamaların düzeltilmesi hususunda oluşan kamuoyu beklentisini Gündeme taşımak ve düzeltilmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır.”
“Şunu açıkça ifade etmek isterim; Adliyemizi, bizim eleştirilerimiz değil, bahsi geçen uygulamalar töhmet altında bırakmaktadır. Sayın Başsavcımızın açıklamaları bizim eleştirilerimizi doğrulamaktadır. Yapılacak iş; bu yanlış uygulamaları düzelterek, toplumda oluşan "suçlunun serbest bırakıldığı" algısını oluşturan kararlardan kaçınmaktır.”
Öte yandan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, yaşanan olaylar sonrasında alınan serbest bırakılma kararlarına itiraz etmiş, itiraz üzerine serbest bırakılan zanlılar hakkında yeniden yakalama kararı çıkartılmıştı. 

MEDENİ TOPALOĞLU
KOCAELİ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Numan Kurtulmuş'dan Avrupa Birliği ve...
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bugün Sabah Namazı Sonrası Gündeme Dair Açıklamalarda Bulunarak...

Haberi Oku