Sağlık:
Dereotu Nedir ? Dere Otunun Faydaları Saymakla Bitmiyor ! Kolestrol ve Şeker Hastaları Dikkat !
Ülkemizde sıkça salataların içerisinde tükettiğimiz dereotu içerisindeki mineraller ve vitaminler sayesinde çok sayıda derdimize deva olmaktadır.

Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde doğal bir şekilde yetişen dereotu bitkisinde manganez, kalsiyum, magnezyum ve demir minerallerinin yanı sıra A ve C vitaminleri de bulunmaktadır.

Bu özellikleri sebebi ile öncelikle vücudumuzu olabilecek hastalıklara karşı güçlendirmektedir.

İçerisinde bulunan kalsiyum minerali sayesinde kemik kaybına karşı koruma sağlamaktadır.

Ayrıca dereotu bitkisi çok düşük kaloriye sahip olduğundan ötürü diyet yapmak isteyenlerin listesinde mutlaka yer aldığı bilinmektedir.


Dereotu Bitkisinin Besin Değerleri (28 gram taze dereotu için)

Dereotu Bitkisinin Besin Değerleri


Dereotu bitkisini ortalama 1 avuç yani 28 gram olarak taze bir şekilde tükettiğimizde vücudumuzun o gün ihtiyaç duyacağı aşağıdaki besin değerlerinin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

- C vitamini ihtiyacımızın %40’ını karşılamaktadır.

- A vitamini ihtiyacımızın %43’ünü karşılamaktadır.

- Riboflavin ihtiyacının %5’ini

- Niasin ihtiyacının %2’sini

- B6 vitamini ihtiyacının %3’ünü

- Folat ihtiyacının %11’ini

- Kalsiyum ihtiyacının %6’sını

- Demir ihtiyacının %10’unu

- Magnezyum ihtiyacının %4’ünü

- Fosfor ihtiyacının %2’sini

- Potasyum ihtiyacının %6’sını

- Çinko ihtiyacının %2’sini

- Bakır ihtiyacının %2’sini

- Manganez ihtiyacının %18’ini karşılar.

28 gram taze dereotunu gün içerisinde tükettiğinizde yukarıdaki besin değerlerini karşıladığı bilinmektedir. Ayrıca vücudunuz sadece 12 kalori almış olur ve kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Dereotu FaydalarıDereotunun Sağlığımıza Faydaları

Kolesterol : 2008 yılında İran Biyokimya ve Biyofizik Enstitüsü tarafından hayvanlar üzerinde yapılan çalışmada dereotu yapraklarının trigliserid değerini %50 toplam kolesterolü ise %20 düşürdüğü belirlenmiş. Bu araştırmada dereotu yapraklarından el edilen özüt kullanılmış olsa da düzenli olarak dereotu yemek kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Sindirim : Çeşitli toplumlarda sindirim sorunlarına karşı kullanılan dereotu sindirime bağlı mide kramplarına ve mide ağrılarına iyi gelir. 2002 yılında yapılan bir çalışmaya (BMC Pharmacology) göre dereotu fazla mide asidi üretimini baskılayarak mide lezyonu (ülser gibi) gelişimini önlüyor. Ayrıca dereotu yağı anti-spazmodik, gaz giderici, hazmettiricidir ve sedatif özellikleri vardır.

Şeker : Antiseptik ve lokal anestetik olarak kullanılan bir fenol olan ve dereotunda bulunan “öjenol” diyabet hastalarında kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Ancak bu alanda daha çok araştırma sonucuna ihtiyaç duyulmaktadır.
Antioksidan: Dereotunun bazı bileşenleri (monoterpene) vücuttaki bazı toksinlerin temizlenmesini sağlayan enzimlerin üretimini tetikliyor. Özellikle sigara dumanının vücutta yarattığı hasarı en aza indirmek için önerilen bitkiler arasında yer alıyor.

Antimikrobiyal : Dereotunun mikropların gelişimini önleyip önlemediği üzerine yapılan çalışmalarda bitkiden elde edilen yağın bazı mikropların gelişimini engellediği yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçları 2006 yılında “Journal of Food Science”da yayınlanan araştırmaya göre dereotu yağı bazı gıdalarda (tahıl taneleri, en çok buğday ve arpa üzerinde) bulunan “Fusarium graminearum” ve diğer 5 mikrobun üremesini önlüyor. Benzer bir çalışma Viyana Üniversitesi tarafından yapılmış ve benzer sonuçlar elde edilmiş.

Dereotu Nasıl Kullanılmalıdır ?Dereotu Nasıl Kullanılmalıdır ?

Dereotunun yaprakları gibi tohumlarının da sağlığa faydaları vardır ancak tohumların tadı biraz acı olabilir. Bitkinin faydalarından en yüksek oranda yararlanmak istiyorsanız kurutulmuş dereotu yerine taze dereotu tüketin.

Bitkinin tazeliğini koruması için her zaman buzdolabında muhafaza edin. Kırılgan bir bitki olduğu için tazeliğini ancak 2-3 gün koruyabilir. Kurutulmuş dereotu ise hava geçirmeyen bir kapta, kuru ve güneş almayan bir yerde saklanmalıdır. Kurutulmuş dereotu gerektiği gibi muhafaza edilirse tazeliğini 6 ay kadar korur.

- Yoğurdunuzun içerisine katabilirsiniz.

- Cacık yapar iken içerisine katabilirsiniz.

- Soğuk sandviçinize lezzet verecektir.

- Balık tüketir iken salatanızın içerisine koyabilirsiniz.

- Ekmek arası Dereotu yaparak tüketebilirsiniz.

- Salatalarda diğer bitkilerle birlikte kullanılabilmektedir.

- Sabah kahvaltınızda menemen ile birlikte tüketebilirsiniz.

- Haşlanmış patates ile birlikte tüketebilirsiniz.

- Yemeklerden sonra mideyi hafifletmek ve sindirimi kolaylaştırmak için tüketilebilmektedir.

Daha fazlası için Sağlık Haberleri kategorimize göz atmayı unutmayınız.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

LİPO MAGNET FAYDALARI
Zayıflamak isteyenlerin dostu Lipo Magnet ile sizler de kolaylıkla istediğiniz kiloya ulaşabileceksiniz.

Haberi Oku