Kültür&Sanat:
Nevruz Nedir ? 2016 Yılı Nevruz Ne Zaman ?

Çetin geçen kış aylarından sonra kürt ve türk tarihinde kullanılan bazı takvimlerde önce cemrelerin düşmesi ve arkasından Nevruz baharın başladığını adeta habercisi diyebiliriz. Tarihi bir önemi olan, 3000 yıldan beri kutlanan, Kürt ve Türk kültürlerinde büyük yeri olan Nevruz Bayramı bu sene ne zaman kutlanacak sorusunun yanıtı merak ediliyor. Nevruz Bayramı’nın tarihi ve anlamı hakkında merak edilenler haberimizde.

Türk ve Kürt halkları için Nevruz tarihi açıdan büyük bir öneme sahipdir ve birçok topluluk tarafından kutlanıyor. Yazılı olarak ilk kez 2.yüzyılda Pers kaynaklarında adına rastlanan Nevruz; İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk günü anlamına geliyor. Günümüz İran’ında geleneksel olarak kutlanan Nevruz aynı zamanda Farslar, Kürtler, Zazalar, Azeriler, Anadolu Türkleri, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar ve Kazaklar tarafından da kutlanıyor. Doğanın uyanışı, bahar müjdesi ve bahar bayramı gibi anlamlara gelen Nevruz Bayramı farklı tarihlerde kutlanıyor. Bazı topluluklarda Nevruz’un kutlama tarihi 21 Mart olarak görülürken, bazıları 22 veya 23 Mart tarihlerinde kutluyor.

Dünya kültürel mirası için önemli bir yer tutan Nevruz Bayramı, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından da tanındı ve 21 Mart tarihi Dünya Nevruz Bayramı ilan edildi. Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne de kabul edildi.

Baharın gelişi olarak kutlanan Nevruz yani 21 Mart birçok astronomik olayın da gerçekleştiği bir gün olma özelliği taşıyor. Nevruz gününde kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun oluşur, gece ve gündüz birbirine eşitlenir. Ayrıca hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattındadırlar ve gün ışığı her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır.

TÜRK TARİHİNDE NEVRUZ

Türk tarihinde M.Ö 8.yüzyıldan günümüze kadar 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz, Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon'dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil ediyor. Nevruz şenlikleri, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından bayram olarak kabul edildi ve Nevruz Bayramı olarak tanımlandı.

Oniki Hayvanlı Takvim ve Melikşah'ın Celali Takvimi'nde yılbaşı olarak belirlenen 21 mart, Divânu Lügati't-Türk'te de ilkbaharın gelişi olarak belirtilir. Tarihte pek  

çok devlet tarafından bayram ve gelenek olarak kutlanmıştır. Bunların başında Anadolu beylikleri, Eski Mısır, İran, Safavi, Sasani, Moğollar, Selçuklu ve Osmanlı gelir.

KÜRT TARİHİNDE NEVRUZ

Kürt tarihinde nevruzun Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığı rivayet edilir. Efsaneye göre; günümüzden 2500 yıl önce Zuhak adında Asurlu zalim bir kral vardı. Bu kral omzundaki iki yılanı beslemek için her gün iki Kürt gencini sarayına kurban olarak getirtip, beyinlerini yılanlarına yemek olarak veriyordu. Durumdan bıkan Armayel ve Garmayel, saraya aşçı olarak sızar ve her gün çocuklardan birini kurtarıp yılanın tekine koyun beyni verirler. Saraydan kaçırılan kişiler Kawa adlı demirci tarafından gizlice eğitilir ve bir ordu haline getirilir. Kawa liderliğindeki ordu 20 Mart günü kralla savaşır ve Kawa kralı çekiç darbeleriyle öldürür. Böylece Kürt halkı zalim kraldan kurtulu ve ertesi gün ilkbahar gelmiş olur.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

George Martini Kimdir George Martini Hayatını...
Beatles'in Kurucularından ve 5. Üyesi olarak adlandırılan Olan 1926'da Holloway'da Doğan 90...

Haberi Oku