Kültür&Sanat:
Doğru Çocuk Bakıcısı Seçimi Nasıl Olmalı

Anne-babaların çalışma hayatının devamlılığını sağlamaları hem de ve çocukların bakımının sürdürülebilmesi için çocuk bakıcıları, aile hayatında önemli bir yere sahip. Dolayısıyla çocuk bakıcısı seçimi ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı konuları ele alalım. Çalışan anneler için doğum sonrası yasal izin süreleri bittiğinde, işe dönme handikap başlamış demektir. Süre ne kadar uzarsa uzasın, iş hayatına dönmek isteyen bayanlar için, çocuğunuzu bir gün bir "Çocuk Bakıcı"sına teslim etmek durumunda kalacaksınız. Tabii biricik anneniz bu "kutsal" görevi üstlenmediyse... 9 ay karnınızda taşıdığınız ve yanınızdan ayırmak istemediğiniz bebeğinizi, "nasıl bir bakıcı"ya teslim edeceksiniz? Çalışan annelerin endişelendikleri konulardan biri de, çocuğunu bir yabancıya teslim etmektir. Bu konuda pek çok anne-baba, tam olarak nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda belirsizlik yaşıyor ve bu süreç hem aile hem de çocuk açısından gergin bir şekilde geçiyor.
Bebeklik döneminde Bebek Bakıcı ihtiyacı
Bebeklerin özellikle hayattaki ilk yıllarında anne ile yoğun bir şekilde birlikte olmasının ve beslenme, temizlik, sevgi ve ilgi gibi ihtiyaçlarının anne tarafından karşılanmasının önemi biliniyor. Ancak çalışan annelerin genellikle bu kadar zaman işten ayrı kalmaları mümkün olamıyor. Bu durumda bebeğin daha erken dönemlerde bir çocuk bakıcı ihtiyacı doğuyor. Bebeğin en önemli ihtiyacı, kendisiyle düzenli ve sürekli olarak ilgilenebilecek ve ilişki kurabileceği, bakım verecek bir kişidir. Kendisini ve dış dünyayı kabullenmesi bu ilişki üzerinden yapılandırır. Bu nedenle eğer bebek bir şekilde bakıcıya bırakılacak ise doğumundan itibaren annesinin yanı sıra bu bakıcının da bulunması onunla da ilişki kurması önemli bir faktördür. Bakıcı ile çalışmaya başladıktan sonra çocuk daha yoğun olarak annenin gözetiminde ve anne ile ilişkide olmalı, ancak bakıcı da çocuğun bazı ihtiyaçlarını karşılamada anneye yardımcı olmalı, çocukla aynı ortamda bulunmalı, kendisini tanımasını sağlamalı ve bebeği de yakından tanımalıdır.
İyi bir Çocuk Bakıcı Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı?
Çocuk bakıcısının öncelikle yapı olarak sakin, huzurlu, sabırlı, dikkatli, sevecen, dinamik, işini ve çocukları çok seven, dürüst birisi olması olmasıdır. Eğitimli olması düşüldüğünün aksine belirtilen özelliklerden daha sonra gelen bir özelliktir. Çünkü sabırlı, bebeği gerçekten sevebilecek, şefkatli bir Bebek Bakıcı zaten doğru yönlendirmelerle çocuğunuz için en uygun öğrenme ortamını sağlayacaktır. Özellikle bebeklik döneminde sevecen-sıcak bir ilişki, bebeğin en önemli ihtiyacıdır. Son yıllarda daha eğitimli eğitimli çocuk bakıcıları tercih edilmektedir ve bu kişiler çocukların zihinsel becerilerini geliştirir, onları eğitimin yanı sıra öğretim vermek konusunda da görevlendirir. Aslında ilk 3 yılında çocuğa uygun, doğal ve güvenli bir öğrenme ortamı yaratmak yeterlidir. Çocuk zaten doğal olarak yeteneklerini geliştirecektir. Çevre koşullarının uygun bir şekilde oluşturulması, yeterli oyun malzemesinin sunulması, çocuğun çevreyi keşfetmesine izin verilmesi, keşif çabaları sırasında engelleyici olunmaması ve sevecen davranılması, onu tehlikelerden korumak ve kendisine/çevreye zarar vermesine engel olmak için yumuşak yöntemler kullanılması önemlidir. Bu yüzden eğitimli çocuk bakıcısı çok takılacak bir konu değildir. Önemli olan bakıcının bilinç düzeyinin yüksek olması ve çocuğunuzla olan iletişimidir. Bu koşullarda çocuklar zaten gelişim basamaklarını rahatça geçebilir. Çocukların öğrenme ve akademik beceriler konusunda erken ve aşırı uyarılmaları ve böyle bir erken öğrenme ortamına maruz bırakılmaları, akademik gelişimlerini hızlandırır, ancak sosyal yönden zorluklar yaşayabilmelerine neden olabilir. Yuva yaşları geldiğinde teke tek ilişki içinde sadece akademik yönleri gelişmiş olan çocuklar ciddi uyum problemleri geliştirebilmektedir.
Güvenilir olup olmadığını anlamak için...
Genel olarak kişilere güven duymak, kısa bir görüşme ile oluşabilecek bir şey değildir. Özellikle de çocunun emanet edileceği fikri zaten , anne-babalara çok ürkütücü gelir. Haklılık payı çok yüksek olan bu kaygıyı ortadan kaldırmanın bilinen yolu referanstır. Bunun yanı sıra, görüşme sırasında kişinin kendi yaşantısına ait bilgiler iyi bir ipucudur. Kendisinin acil durumlarda ve stres karşısında nasıl tepki verdiği, kızdığında ne yaptığı, niçin böyle bir işi istiyor olduğu, daha ne kadar bu işi yapmayı düşündüğü, tahammülünün sınırları, kendi çocukları varsa onlarla ilişkileri (onları nasıl tanımladığı), onları büyütürken yaşadığı güçlükleri nasıl atlattığı, kendi eşi ile ilişkisini nasıl tanımladığı ve yaşamı nasıl algıladığı önemli olabilir.
Çocuk Bakıcının Yaşı Ne Kadar Önemlidir?
Yine küçük bebekler düşünüldüğünde çok küçük bir bakıcıdansa en az 20’li yaşlarında, kendi kişilik gelişimini tamamlamış ve enerjisini işine yöneltebilecek biri olması önemli. Tabii enerjinin sürdürülebilmesi açısından kişinin dinç ve enerjik yaşlarında olması da avantajdır. Üst sınırı belirlerken de yaşlılık kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu enerjiyi sürdürebilecek yaşta olduğuna ikna olabileceğiniz yaşta olması tercih edilmelidir.
Sık Çocuk Bakıcısı Değişimi Çocuğu Etkiler Mi?
Çocuklar için güvenli bağlanmanın önemi düşünüldüğünde, çocuğa en çok zarar verebilecek şeylerden biri de sık Bebek Bakıcı değiştirmektir. Özellikle bebeklik dönemlerinde anne-babalar çocuğun bu değişimin farkında olmadıklarını ve dolayısıyla etkilenmediklerini düşünürler. Oysa ilişki süreklilik arz eden bir konudur ve çocuğun bu sürekliliğe ihtiyacı vardır. Hayatına giren ve bir süre sonra kaybolan bir kişi, çocukta temel güveni etkileyen ve yaşamı güvenilmez hissettiren bir unsur olabilir. Bu nedenle eğer mümkünse özellikle de çocuğun uzun süreli birlikte olduğu bir bakıcı ayrılınca, onunla sonradan da belli aralıklarla görüşmesi sağlanmalıdır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nevruz Nedir ? 2016 Yılı Nevruz Ne Zaman ?
Baharın Habercisi Olarak Bilinen Nevruz Nedir ? 2016 Yılında Nevruz Ne Zaman Kutlanacak ? Nevruz Ne Anlama...

Haberi Oku