Kültür&Sanat:
Değirmen Astarları

Değirmenlerde, değirmen astarları olarak metal-lastik ikilisi beraber de kullanılabilmektedir. İki ayrı malzeme arasındaki bağlantı yapıştırıcı ya da mekanik bağlantı ile sağlanmaktadır. Lastik döküme göre 1/7 oranında daha hafiftir. Döküm, lastik ya da metal-lastik olarak astar seçiminde, öğütme koşulları, temin, bakım - onarım, değiştirme, dayanım süresi gibi maliyet analizleri yapılarak karar verilmelidir. Ekonomik olduğu sürece lastik astarın diğerlerine göre üstünlükleri daha fazladır. Lastik şu kullanımında şu hususlara dikkat edilmelidir: Standart lastikler genellikle 80°C’lik çalışma ortamına uygundur. Öğütme 50mm’den küçük çaplı bilyalar kullanılırsa, değirmen içindeki sıcaklık 95°C’ ye kadar yükselebilmektedir. Isıyıa dayanıklı lastik kullanımı ile 120-130°C’lik bir ortamda öğütme yapabilmektedir.

  • Lastik, cevher hazırlamada kullanılan kimyasal maddelerin çoğuna karşı dayanıklıdır.
  • 25 mm’den büyük boyutlu cevherin 85mm çapında büyük bilyaların kullanıldığı birinci kademe öğütmede, çelik astar lastiğe göre daha iyi sonuç vermektedir.
  • Lastik astarlar öğütülecek cevher cinsine ve öğütme boyutuna bağlı olarak 0=4 metre çapındaki çubuklu değirmenlerde ekonomik olarak kullanılabilmesine karşın bazı durumlarda 0=3 metre çapından büyük çubuklu değirmenlerde lastik astar kullanımı ekonomik olmayabilmektedir.
  • Yumuşak malzemelerin 60mm çapından büyük bilyalar ile öğütülmesi durumunda çelik astarlar daha ekonomiktir.
Döküm ve lastik astarlar değirmen gövdesine içeriden dışarı uzanan cıvatalarla bağlanmaktadır. Bu cıvataların üzerine takılan somunların altına, cıvata deliklerinden pülp sızmaması için özel kalın lastik conta ve özel pul konulmaktadır. Değirmenlerde lastik astar uygulamaları Uzun yıllar öğütme devrelerinde kullanılan değirmenler döküm astarlarla kaplanmış, lastik astarların gerek aşınma ve gerekse öğütme ortamındaki etkinliği kuşkuyla bakılmıştır. Deneyimler, bilgisayarda hazırlanan benzetişim programları ve lastiğin aşınmaya karşı kalitesinin daha da arttırılması ile günümüzde bu kuşkular tamamen giderilmiş, değirmenlerde döküm astarlar yerlerini lastik astarlara bırakmaya başlanmıştır. Döküm astarların lastik astarlarla değiştirildiğinde bu değişim sonrası aşınma öğütme boyutu ve kapasite başta olmak üzere karşılaştırmalar yapıldığında değişimin ekonomikliği görülmektedir. Demir cevheri zenginleştirme tesislerinde aşınma diğer tesislere göre daha yüksektir. Bu tesislerde değirmenlerdeki astar değişimi ile ilgili birkaç örnek aşağıda verilmiştir. Tilten Demir Cevheri Konsantre Tesisi Öğütme Devresi Tilten demir işletmesinde okside olmuş martit, gotit ve hematit cevheri konsantre tesisinde 25’una öğütülerek flotasyona zenginleştirilmektedir. İşletmeden zenginleştirmek için üretilen cevherin özellikleri gösterilmiştir. Tilten konsantre tesisinde 12 adet otojen 24 adet de çakıl değirmen kullanılmıştır. Tesiste birden çok sayıda öğütme hattının olması değirmenlerde lastik astar, kaldırıcı ve değirmen ızgarası ile ilgili değişik seçeneklerin denenmesine sağlamıştır. Otojen öğütme devresine pülpün pH değeri kostik soda ilavesiyle 12 olarak ayarlanmaktadır. Döküm astarların lastik olanlara değiştirilmesi sonrası değirmenlerde %4-5 oranında kapasite artışı gözlenmiş. Lastik astardaki aşınmalar döküm astarlara göre düşmüştür. Çakıl değirmenlerde astar maliyetlerinde %50’lere ulaşan tasarruf sağlanmıştır. Öğütme devresindeki otojeb değirmenler Ni-hard döküm malzeme ile kaplanmıştır. Bu değirmenlerden birinde metal yükselticiler Cr-Mo içerikli Ni-Hard döküm malzemeden üretilmiş. Gövdeye lastik astarla birlikte döşenmiştir. Değirmene hacminin %2,3’ü kadar 125=mm boyutunda döküm bilya ilave edilerek 6 ay süreyle semi-otojen değirmen olarak çalıştırılmıştır. Diğer bir otojen değirmenin de tamamında lastik astar kullanılmıştır. Değişik astarlarla yapılan öğütme sonuçları değerlendirilerek Tilten konsantre tesisindeki otojen değirmen döküm astarların tamamı gösterilen profildeki lastik astarlara değiştirilmiştir. Tilten zenginleştirme tesisinde çakıl değirmenlerinde kullanılan döküm astarlar yerine lastik astarlar döşenmiştir. Öğütmedeki gözlemler sonucu bu değirmenlerinde test amaçlı kullanılmış lastik astarlar döşenmiştir.
Anahtar Kelimeler
değirmen astarları
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nevruz Nedir ? 2016 Yılı Nevruz Ne Zaman ?
Baharın Habercisi Olarak Bilinen Nevruz Nedir ? 2016 Yılında Nevruz Ne Zaman Kutlanacak ? Nevruz Ne Anlama...

Haberi Oku