Kültür&Sanat:
Bandırma'da çekilen göç belgeseli tamamlandı

Dünyada ve Türkiye'de kuşların göçüyle tanınan Manyas Kuş Gölü, bu kez insan göçleriyle gündeme geliyor. Çekimleri 4 aydır devam eden Göçlerin Gölü adlı belgeselde Manyas Kuş Gölü'nün son 200 yılda aldığı insan göçleri anlatılıyor. Proje gölün kültürel ekolojisi üzerine yapılan ilk belgesel çalışması olacak. Danışmanlığını ünlü yönetmen Tunç Başaran'ın yaptığı projede, ünlü sinema oyuncusu Ahmet Mekin'de yer aldı. Çekimler, Manyas Kocagöl, Bandırma Gölyaka, Bereketli, Yeni Sığırcı, Kuşcenneti ve Ergili köylerinde gerçekleştirildi.

İnsanların yaşadığı en acı gerçeklerden birinin göç olduğunu vurgulayan projenin Yönetmeni Gökhan Kasapoğlu, “Gölde kuş göçleri üzerine o kadar durulmuş ki insan göçleri ikinci planda kalmış. Halbuki son 200 yılda Hristiyan Don Kazaklarından, 93 Muhacirlerine, Kafkas göçmenlerinden dünyanın en büyük insan takası olan mübadiller bölgeye yerleşmişler" diye konuştu.

Göçün sadece kuşların kanadında güzel olduğunu kaydeden Kasapoğlu, “Göl, kaderleri göç olanların yollarının kesiştiği bir yer. Kuşlar için göç ne kadar güzelse insanlar için bir o kadar acı. Günümüzde bile göçlerin insanlar üzerinde yarattığı olumsuz etkileri görüyoruz. Bizim amacımızda göl çevresindeki insanların göç sonrasındaki yaşamlarına tanıklık etmek" dedi.
Amaçlarının uluslararası festivallere katılarak bölgenin tanıtımını yapmak olduğunun altını çizen Kasapoğlu, “Bandırma Kuşcenneti 2500 yıllık bir geçmişe sahip ve dünyanın en eski milli parkı. Bölgedeki insan hareketlerinin de geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Bu hikayeyi herkese anlatmak istiyoruz” diye konuştu.

Projenin metin yazarı Kaan Bingül ise gölün çevresindeki göç hareketinin 2500 yıldır devam ettiğini belirterek, “Bu bir tesadüf mü bilmiyorum ama binlerce yıldır gölün çevresine göçle gelen farklı kültürden, farklı inanışlardan insanlar bir arada huzurla yaşamışlar. Bu günümüzde bile rastlanılması çok zor bir olay. Geçmişe bakarsak gölün hemen yanındaki Daskyleion Antik Kentinde Frigler, Lidyalılar, Persliler ve Makedonyalılar aynı şehirde yaşadılar. Bugün ise Hristiyan Ortodoks Don Kazakları, Pomaklar, Çerkesler aynı bölgede yaşıyorlar” diye konuştu.
Çekimlerin çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğini ifade eden Görüntü Yönetmeni Kurtuluş Yılmaz, “Özellikle gölde yaptığımız çekimlerde inanılmaz zorlandık. Sabah erken saatlerde açıldığımızda siste kaybolduğumuz zamanlar oldu. Kuşların göçüyle birlikte insanların göçünü kusursuzca aktarabilmek için 4 aydır aralıksız çalışıyoruz. Göl bizim yeni evimiz oldu. Proje boyunca Yönetmen Tunç Başaran ve ünlü oyuncu Ahmet Mekin bize hep destek oldu" dedi.

TÜRKER YEŞİL
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nevruz Nedir ? 2016 Yılı Nevruz Ne Zaman ?
Baharın Habercisi Olarak Bilinen Nevruz Nedir ? 2016 Yılında Nevruz Ne Zaman Kutlanacak ? Nevruz Ne Anlama...

Haberi Oku