İyi bir hatipten sonra kürsüye çıkmak kolay değil.

Başkan Durak’tan sonra Adana’ya Başkan olmak hiç kolay değil.

Her şeyden evvel dürüstlüğü devletin 86 müfettişi tarafından en üst düzeyde ispatlandı. Didik didik edildi, yolsuzluk-hırsızlık-arsızlık arandı, sonuç ortada. Adam temiz ve dürüst. Dönem sonunda da olsa, göreve iade edildi. Masumiyeti en üst perdede ve resmen kanıtlanmış Başkan Durak’tan sonra, onun makamında görev yapmak hiç kolay değil.

Türkiye’de pek az büyük kente nasip olmuş çok büyük yatırımlar geçekleştirdi Durak. Hangi büyük kentle kıyaslarsanız kıyaslayınız, içme suyu derdi olmayan ve daha yıllarca olmayacak tek büyük kenttir Adana. 40 yıllık gereksinimi karşılayabilecek Çatalan Projesi, sağladığı suyun temizliği ile, serinliği ile, bolluğu ile ve bütün bunların yanı sıra gölü geçen iki şahane köprüsü ile, başka hiçbir ilimize nasip olmuş değil. Devasa iki arıtma tesisi; kendi gazından elektrik üretebiliyor ve yüzlerce ton atık sularımızı temizliyor. Böylece, bir zamanlar ölü nehir haline gelmiş Seyhan’da şimdi balık nesli giderek ve hızla çoğalıyor, deniz kirlenmiyor, çocuklar hastalanmıyor. Bu gerçekten zor yatırımları gerçekleştirmiş Başkan’dan sonra Sayın Özlü’nün işi hiç kolay değil.

Bir Merkez Park deyip te geçmek olmaz.

Adana dışından gelen vatandaş ve yabancı turistleri bir anda adeta şoke eden büyük eser. Dünya’nın en geniş parklarından biri ve fazladan billur gibi bir İç Gölü kucaklamış. İç Gölü oluşturan Regülatör Köprü ise ayrı bir efsane. Belediye kasasından kuruş harcanmadan, olmayan elektriği peşin satılıp ortaya çıkarılmış. Hem köprü, hem santral hem de baraj. Üstelik beleş… Yer yüzünde bu kadar akıllı, bu kadar çok fonksiyonlu ilk ve tek “Yap-İşlet Modeli” dense her halde yeri var. Bu olağanüstü başarıyı sergileyen Durak’ın makamında görev yapmak hiç kolay değil.

Çocuklar boğulmasın, analar ağlamasın sloganı ile birçok semte eğitim ve serinleme amaçlı havuzlar yaptırıp onbinlerce yavrumuza en sağlıklı biçimde yüzme öğrenme olanağı sağlamıştı. İlaveten, birçok ilçenin gıpta edeceği semt statlarını hizmete sunan Durak Başkan’ın koltuğunda Başkanlık yapmak hiç kolay değil…


NASIL OLACAK?

Bütün bunlara rağmen, Sayın Sözlü’nün kısa zamanda topladığı sempati, yaydığı pozitif enerjiden cesaret alarak, bu zor görevin altından kalkacağına güveniyoruz.

Cesaret kaynaklarımız sadece sempati ve pozitif enerji değil.

Ceyhan’da yaptığı olumlu çalışmaları göz ardı edemeyiz.

Hepsi bir yana, kültür varlıklarına gösterdiği ilgi ile zaten ayrıcalıklı bir yerin sahibi. Örneğin Tatarlı Höyük Kazısına destek verdi Sayın Başkan. Kazı devam ediyor. Kazılacak 50 kadar höyük daha var ilimizde. Ayrıca, Anavarza, Magarsus , Mallo, Akören, Gökören, Vahga antik kentleri var. 40’tan fazla kale var, hanlar, hamamlar var. Dağlarımızın eteklerinde her biri cennetten bir parça gibi algılayabileceğimiz inanılmaz güzellikte doğa harikalarımız var. Kısacası, çok ciddi bir turizm potansiyelimiz var.

Durak’ın büyük ölçüde tamamladığı altyapıların üstüne, turizm füzesini ateşlemek için pek fazla enstrümana gereksinim yok.

Adana, tarımda ve endüstride kaybettiklerini, yakın bir gelecekte turizmi ile kazanabilir; bu amaca giden yol, son idari düzenlemelerle, büyük ölçüde Sayın Sözlü’nün dirayet ve ferasetinde şekil bulacak.

En önemlisini en sona sakladım; Sayın Sözlü Durak’tan sonra Başkan olmanın zorluğunu tek bir ilke ile aşabilecektir: “SİYASİ AYRICALĞI BELEDİYE’YE SOKMAMAK”, yani Başkan Durak’ın başarısındaki güçlü temelle.

Bu temele oturtulmamış her hareket, Sayın Sözlü’yü bir kez değil, iki kez sarsar ki, Adana’mız bunu taşıyamaz. Hele 4 yıllık vekaletle yönetilemeyişten sonra, hiç taşıyamaz.

Ümitvarız; hadi hayırlı olsun!..

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×