Gündem:
Vücuttaki Yara İzlerinin Giderilmesi

Yaşantımız boyunca cildimiz çeşitli dış etmenlere maruz kalır. Özellikle çocukluk döneminde dışarıda oynarken çeşitli yaralanmalar başımıza gelmektedir. Bu yaralarla baş etmek o zaman aklımıza gelmez ve yara kabuğu daha tam olgunlaşmadan koparır dururuz. Sonuçta da yaşamımız boyunca bizi bırakmayan izlerle yaşamak zorunda kalırız. Görünmeyen yerlerde olan izler bizleri pek rahatsız etmez ama görünen yerlerdeyse vücuttaki yara izlerinin giderilmesi konusunda sürekli bir araştırma halinde oluruz. Doğa her zaman yanımızda olduğu için yara izlerine karşı açtığımız savaşta da yine yüzümüzü doğaya dönüyor olmak önemlidir. Çünkü derman her zaman doğadadır.Bir başka yara izi sayılan varis de bu konuda size zarar verebilecek boyutlara gelebilir.

Vücuttaki yara izlerine bir başka örnek vermek gerekirse aslında bu daha farklı bir örnem olacak çünkü daha çok sağlık problemine de giren varisi örnek olarak verebiliriz. Varis sizlerin rahatça yürüyebilmesine ve sağlıklı bir şekilde hayata devam edebilmesine olanak sağlamamaktadır. Bu yüzden varis hastaları heryerde ağrıları olmaması için varis çorabı kullanırlar .Böylece ağrıdan bir nebze olsun kurtulurlar.

Vücuttaki yara izlerinin giderilmesi genel itibariyle iki yolla olmaktadır. Ya cerrahi bir operasyona girmek söz konusu olacaktır ya da bitkisel kürlerle tedavi gerekecektir. Eğer cerrahi yönteme yönelmeyi düşünüyorsanız ciddi maddi ödemeler sonucunda kusursuz bir cilde sahip olmanız olasıdır. Ancak doğru doktoru bulmak her zaman mümkün olmayacaktır ve küçük bir iz daha büyük izlere dönüşecektir. Bunun yerine bitkisel tedaviler uygulamanız en azından izin görüntüsünü biraz hafifletiyor olacaktır.

Vücuttaki yara izlerinin giderilmesi için bir işleme başlamadan önce yaranın tam olarak iyileşmesini beklemek gerekmektedir. Yani yara kabuğu düşmüş bir yara tıbben iyileşmiş sayılmaz en az altı ay daha bekliyor olmak gerekmektedir. Bu 6 aylık süreçte nemlendiricen başka bir ürün kullanmamanız konusunda uzmanların sıkı talimatları bulunur. Altı aylık süreyi tamamladıktan sonra ise alternatifler çeşitlidir. Ancak en etkili yöntem limon uygulamasıdır. Limon içerisindeki yoğun asitler cilt rengini dengelemeye yaramaktadır. Yara izi de cilt renginden koyu bir ton olduğundan dolayı cilt rengine yaklaştırılması gerekir. Limon suyu damlatılmış bir pamuğu yara izi üzerinde 10 dakika bekletmeniz ve bunu haftada iki kez tekrarlıyor olmanız yeterlidir. Kısa sürede sonuç almak bitkisel tedavilerde mümkün değildir, bu nedenle sabırla bir dönem uygulamaya devam etmeniz gerekmektedir. Bu uygulamalar tabiki biraz önce bahsettiğimiz durumlar içindir. Bu uygulamaları varis için söylemek yersizdir ve doğru olmaz. Varis için farklı tedaviler mevcuttur. Varis belirtileri ne ise ona göre bir teşhis konulmalıdır ve tedavi de o şekilde yapılmaya devam etmelidir.

Limon dışında uygulanabilecek bir diğer yöntem ise ballı ve yoğurtlu maskedir. Cilt rengini dengeyelen bu maske cildinizin renginin yanı sıra cilt neminizin dengelenmesini de sağlıyor olacaktır. Haftada bir uygulama yapmanız yeterlidir. Bunlarla beraber renkli nemlendiricilerden faydalanmak da izi maskelemek konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku