Gündem:
Trafik ve Kasko Sigortası Farkları neler

Sigortacı kimse, poliçede belirtilen aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına ya da bir şeyin zarara uğramasına sebep vermiş olmasından ötürü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunlarında belirtmiştir. Araca bağlı olarak çekilmekte olan römork ya da yarı römorkların veya çekilen bir aracın sebep olabileceği tüm zararlar çekicinin sigortası kapsamında olacaktır. Ancak, insan taşımasında kullanılan römorklar için poliçede özel şartları belirtilecek ek bir sorumluluk sigortası sağlanmış olması kaydıyla teminata dahil olmaktadır. Meydana gelen bir kazada tüm zararın önlenmesi ya da azaltılması amacıyla, sigorta yaptıranın yapacağı makul ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanmaktadır. Sigorta ettiren kişinin haksız taleplere karşı savunmasını da güvence altına alır.

Trafik kasko sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtildiği gibi ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Trafiğe çıkan araçlar değişik kazalara yol açarak, hem maddi hasarlara hem de can kaybına neden olabilirler. Trafik kaskosigortası araçların yaptıkları kazalarda karşı tarafa verdikleri zararı aracın kusuru karşılığında ve sadece belirli bir orana kadar karşılamak durumundadır. Zorunlu trafik kasko sigortası yapıldığı aracın zararını değil de yalnızca zarar verdiği diğer aracın zararını karşılamakla yükümlüdür.

Trafik kazalarında oluşan hasarlara göre de durumlar değişebilir. Açıklayalım:

Maddi hasarın olduğu durumlarda farklı, can kaybı durumunda ödenecek miktar farklıdır. Gelelim diğer bir çeşit olan kasko sigortasına. Kasko zorunlu bir sigorta değildir. Kasko sigortası araç sahibinin kendi aracını ve aracının içindekilerinin zararlarını güvence altına almak için yaptırdığı sigortanın ismidir. Pek çok kasko sigortası bunlara ek olarak sizin aracınızın karşıdaki araca ve onların içindekilere verdiği hasarları da karşılıyor olabilirler ancak prensip olarak kasko sigortasında amaç karşıdaki aracın zararını karşılamak değil, kendi zararınızı karşılamaktır. Kasko sigortasının şartları, güvencesi, teminatları, primleri ve koruduğu tüm menfaatler sigorta poliçesiyle belirlenir her sigorta şirketinde değişik olabilir. Aracınızın hangi durumlar dolada korunduğunu bilmek için kasko poliçesi dikkatle okunmalıdır. İyice öğrenmeden kaskonuzu yaptırmamanızda fayda var.

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu değildir, isteyen her araç sahibi yaptırabilir. Kasko ile korunan menfaatler ve üst limitler daha yüksektir bu yüzden kasko sigortasının primleri de zorunlu trafik sigortasından daha yüksektir. Ayrıca kasko yaptıranlar da trafik sigortası yaptırmak zorundadır.

Pek çok sigorta şirketinin kasko poliçesi, zorunlu trafik sigortasında korunan zararları da karşılayacak şekilde düzenlemesine rağmen kasko yaptıran bir otomobil sahibinin yine de zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Bir diğer deyişle şöyle söyleyelim kaskonuz olduğu için zorunlu trafik sigortası yaptırmaktan kaçamazsınız. Bunun sebebi şöyle kaskonun zorunlu olmaması, şartlarının sizin ve kasko şirketinin arasında olması ve her zaman her durumda değişebilmesi ve yaptıran bir kişinin istediği zaman bunu iptal edebilecek olmasıdır.

Bu sebeplerle zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunludur ve devlet tarafından denetlenmektedir. Fakat kasko yaptırmak isteğe bağlıdır isteyen araç sahibi zorunlu trafik sigortasına ek olarak, dilediği şartlarla, dilediği teminat oranları ve istediği durumlar için kasko yaptırabilir. Kasko sigortası bir nevi korunmadır ama zorunlu trafik sigortası zorunlu korunmadır diyebiliriz.

Trafik ve Kasko Sigortasıarasındaki farkları aşağıdaki açıklayalım.

Trafik Sigortası, sizi değil diğer kişileri korur ve güvence altına alır böylece sizi değil karşıdakini koruma amaçlıdır. Kasko sigortası ise tamamen tercihe bağlıdır. Genelde sizleri korumak için yapılır.

Trafik Sigortanız yoksa veya hiç yaptırmamışsanız aracınız tespit edildiği an itibariyle trafikten men edilirsiniz. Her motorlu araç sahibi sigorta süresi sona ermeden önce Trafik Sigortası’nı yeniden yaptırmakla yükümlüdür. Araç Kasko Sigortası için böyle bir yükümlülük yoktur, isteğe bağlı olan bir üründe yenileme vade takibi sigortalı yani sizler tarafından yapılması gerekir. Trafik sigortam yeter, kaskoya ihtiyacım yok herhangi bir kaza durumunda kendi zararımı kendim karşılarım derseniz de hiçbir sorun yok. Dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası teminatları sabittir ve teminatların limitleri her sene Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Eğer diğer kişilere verdiğiniz zarar trafik sigortası teminat limitlerini aşıyor ise üstte kalan tutar için sorumluluğunuz devam etmektedir. Eğer ki kasko sigortanız ve bir sorumluluk limiti olan İhtiyari Mali Mesuliyet teminatınız varsa üstte kalan tutar için teminat devreye girer.

Kasko sigorta poliçesi oluşturulurken teminatlar ve limitler sizin ihtiyacınıza göre belirlenebilir fakat aynı durum Trafik Sigortası için geçerli değildir. Bir üst maddede söylediğimiz Trafik Sigortası teminatları devlet tarafından belirlenmektedir ve değişemez. Sadece her yıl belirli kriterlere göre değişebilir ya da güncellenebilir.

Kasko için ise durum tamamen farklıdır; teklif alırken en ucuz kaskoyu almaya uğraşmayın, ihtiyacınıza en uygun teminatları almanız sizin için ön planda olsun. Bunun için de birden çok şirketten teklif almalısınız ve karşılaştırma yapmalısınız. Sonuçta ucuz ama aracınızın başına gelebilecek her türlü olaydan, sizleri can ve mal kaybından korumayan, her hangi bir mağduriyet durumunuzda yanınızda olmayan bir kasko için para ödemenize gerek yok. İşinizi görebilecek derecede bir kasko hizmeti almanızı öneriyoruz. Yani kaskonuzu seçerken güvenilir olmasına dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca olası kaza durumlarında ya da mağduriyet durumlarınızda tüm haklarınızı iyi bir şekilde öğrenin ki hem haklarınızdan yararlanın hem de mağdur olmayın. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku