Gündem:
Toplu taşımada konfor artıyor

Yıllardır Bursa'da ulaşım hizmeti veren eski model özel halk otobüsleri, euro5 motora sahip çevreci ve son model donanımlı araçlarla yenileniyor. Bursa'nın ulaşımında çığır açmayı hedefleyen Özel Halk Otobüsleri Odası, sürekli şikayet konusu olan özel halk otobüslerini tek tek değiştiriyor. Online sistem ile izlenebilen güvenlik kameralı, yaz ve kış için klimalı, engelliler ve yaşlılar için alçak tabanlı olan yeni otobüslerin sayısı hızla artıyor. 12 metre uzunluğunda olan ve daha çok vatandaşın yararlanabileceği otobüslerin kısa zaman zarfında bütün Bursa'da kullanılmaya başlanacağını ifade Özel Halk Otobüsçüleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Eren, 2016 yılının ortalarında Bursa caddelerinde artık eski nesil otobüslerin görülmeyeceğini söyledi.

Bursa halkına daha hızlı ve rahat ulaşım imkanı sunmak için yola çıktıklarını ifade eden Eren, “Şu anda hem eski, hem yeni otobüsler hatlarda çalışıyor. Vatandaşlarımız yeni gelen otobüslerden son derece memnun. Otobüslerin içinin geniş olması, klimalı ve alçak tabanlı olması vatandaşları rahatlatıyor. Yeni araçlarımız engelliler için yeni donanım ile birlikte tabana yakın mesafeye kadar yatıp kaldırım yüksekliğine kadar inebiliyor. Kapılar kapanmadan araç hareket etmiyor. Araç durmadan kapılar açılmıyor. İçeride bulunan farklı açılardaki kameralarla merkezimizden online olarak vatandaşımızın ve şoförümüzün durumunu anında izleyebileceğiz” diye konuştu.

Çevreciliği ve konforu ile ön plana çıkan otobüslerin fiyatının 350 bin lira ile 500 bin lira arasında olduğunu belirten Eren, Mercedes, Temsa, Otokar, Güleryüz ve Karsan firmalarıyla görüştüklerini söyledi. Şu anda 70 eski aracı değiştirdiklerini ifade eden Eren, “Batı bölgesindeki 300 araçtan 70 tanesini değiştirdik. Doğu bölgesindeki 55 araç buluyor. En kısa zamanda geriye kalan 285 aracımızı değiştirmeyi hedefliyor. Şu anda bize gelen araçlarımız euro5 çevreci motora sahip, daha sonra gelecek olan araçlarımız ise euro6 motora sahip olacak. Bu araçlarda euro dizel haricinde hiçbir mazot kullanılamayacak. Hiç bir şey katılamayacak” dedi.
Bursa'ya daha iyi hizmet vermek için mücadele ettiklerini belirten Eren, “İlk etapta şehrin merkezine çalışan araçları değiştirmeye başladık. Peyderpey bütün otobüsleri yenileyerek Bursa'daki ulaşım kalitesini arttırmayı hedefliyoruz. Çünkü Bursa halkı en iyisine layık. Araçları değiştirmemizde gecikme bundan kaynaklandı. Şehir merkezine daha çok araba girmesinden çok daha konforlu aracın girmesini istedik. Önceliğimiz kalite ve yeri araçlar olacak. Çünkü biz ayda 4 milyon yolcu taşıyoruz” şeklinde konuştu.

ABDULLAH ÇİBİR
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku