Gündem:
Tıbbi testler ve kan testleri

Tıbbi testler ve kan testleri

Tıbbi laboratuvar tesisine gittiğiniz de bilmeniz gereken bazı süreçler vardır özellikle kan alım kısmıyla ilgili olan. Hasta en az 15 dakika kadar rahat bir pozisyonda olmalıdır. Kol, omuz hizasında düz durmalıdır. Fistül, damar zedelenmiş ve ya meme tarafında ki kol, ödemli ve yaralı bölgeler, sıvı tedavisi uygulanan kolda üst seviyeler zorunlu kalınmadıkça kan alımı için uygun değildir. Sorun oluşabileceğinden hastanın kolu kesinlikle bükülmemelidir. Hem geniş hem de yüzeye yakın damar seçilmelidir. Hastaya serum yapılıyorsa 5 dakika ara verildikten sonra veya mümkünse diğer koldan kan alınmalıdır.

Turnike, kan alınacak damardan yaklaşık 10 cm yukarı bağlanır. Turnike en fazla bir dakika uygulanmalıdır ve iğne damara girdikten sonra hemen gevşetilmelidir. Kan, enjektör ile alınmış ise, sorun olmaması için iğne çıkarıldıktan sonra yavaşça ve tüp kenarından kaydırılarak tüpe boşaltılmalıdır. Damara girilmeden önce yumruk açılıp kapatılmamalıdır; bu hareket, plazma potasyum, fosfat konsantrasyonlarını artırır. Önce katkı maddesiz, sonra katkı maddeli tüplere kan alınmalıdır. Kanlar jelli vakumlu steril tüplere alınır. Üzerinde barkot düzenli bir şekilde yapışmış olmalı.

Servis, hasta adı-soyadı, dosya numarası, örnek numarası, tarih ve saati yazılı olmalıdır. Gelen numuneler santrifüj edilerek tüplerine ayrılır. Çalışma gününe kadar örnekler derin dondurucuda bekletilir. Tabi ki evde kan alma durumlarında da aynı kurallar ve durumlar geçerlidir. Ne kadar daha rahat görünse de evinizin hijyeni de yine bu gibi durumlarda önemlidir. Bir diğer üzerinde durulması gereken nokta ise bu hizmetleri sunan tesislerin yeterliliğidir. Elbette ki bir çok sınamadan geçseler de uygulamada özellikle Kadıköy laboratuvar tesisleri gibi olanlar ön plana çıkmakta ve diğerlerine göre fark yaratmamaktadır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku