Gündem:
Soğukta kalan yılkı atlarına yardım eli

Kışın en soğuk günlerini yaşayan Ardahan'da kar ve soğuk hava, insanlar kadar doğal yaşamı da olumsuz etkiliyor. Ardahan'da son iki gündür aralıklarla etkili olan yağışın ardından kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı. Doğaya terk edilen ve yılkı atları olarak bilinen atların açlık ve soğuk hava nedeniyle telef olmaması için Ardahan Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.
Ekipler tarafından arazi aracına yüklenen yemler, Ardahan Ovası'na kadar taşındı. Yemler, doğa koruma ekipleri tarafından belirlenen bölgelere bırakıldı. Yemlerin bırakılmasının ardından bölgede yaşayan 40'dan fazla yılkı atı yemlerden yemek için toplandı.

Orman ve Su İşleri Ardahan Şube Müdürü Temel Şimşek, yılkı atlarının köylüler tarafından yazın binek atı olarak ve ot taşımak için kullanıldığını söyleyerek, iş bitimi sonrası sonbahar ve kış ayları geldiğinde atların doğaya terk edildiğini dile getirdi.
Şimşek, ağır kış şartları nedeniyle yılkı atlarının telef olmaması için yemleme çalışması yaptıklarını belirterek, "Ardahan Doğa Koruma Şube Müdürlüğü olarak Ardahan ilimizdeki doğaya bırakılan bu başıboş atların yoğun kar yağışı nedeniyle aç kaldıklarını tespit ettik. Bununla ilgili daha önce stoklanmış otları doğaya getirip atlara verdik. Bu atlarımız yazın köylüler tarafından binek atı olarak ve ot taşımak için kullanılıyor. Ama ne yazık ki sonbahar ve kış ayları geldiğinde atları doğaya bırakıyorlar. Bunlar doğada başıboş şekilde kalmaktadırlar. Bunlara yine Bakanlığımız olarak sahip çıkıp, doğada beslenmelerine katkı sağlamak için yemleme çalışması için buradayız. Bu yemleme çalışmalarımız aralıksız devam edecektir" dedi.

"HAYVANLARI DOĞAYA BIRAKANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK"
Doğaya bırakılan hayvan sahipleri hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını da söyleyen Şimşek, "Ayrıca bu hayvanların doğaya bırakılması kapsamında 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereğince tamamen yasak olup, bu hayvanların sahiplerinin tespit edilip sahipleri hakkında gerekli işlemleri de yapacağız. Ama yine de biz şu anda bunların aç kalmaması için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

"YILKI ATLAR KURTLARA YEM OLUYOR"
Yaklaşık 4 gün önce yılkı atlarının kurtların saldırısına uğradığını söyleyen Vedat Topçu, "Yaklaşık dört gün önce eski adı Aşağı Torashev köyü olan Çimenkaya köyü yakınlarında saldırıya uğrayan yılkı atlarından 4 tanesi kurtlar tarafından parçalandı. Sürü halinde gezen kurtlar yaklaşık 3-4 yılkı atını ise kovaladı" diye konuştu. 

OLGUN YILDIZ
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku