Gündem:
'Medya çuvaldızı kendine batırmalı'

İletişim Platformu, Sultanahmet'teki kanlı saldırının ardından görüntülere aldırmadan yayın yapan medyayı konu aldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kaos anları, zor durumlar tüm sektörlerde olduğu gibi kamuoyunu aydınlatma görevi olan medya için de imtihan günleridir. DAEŞ, PKK gibi terör örgütleriyle mücadele eden Türkiye bugün yine bir imtihan gününü yaşamaktadır. İlk açıklamalara göre Fatih'teki saldırıda aralarında turistlerin de olduğu 10 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştır. Habercilik, dünyada en fazla yarışın olduğu görüntüyü ilk ve en canlı verebilmenin çok önemli olduğu medya alanıdır. Habercilerin bu tatlı rekabeti her zaman olacaktır. Ama bu yarışın etik kuralları, yarışı ve mesleği var eden prensipleri yarıştan her zaman daha önemlidir. Bazen elinizdeki bir görüntüyü, bir haberi vermemek size çok şey kaybettirmiş gibi görünse de mesleğinize saygı adına size çok şey kazandırır.

"MEDYA TERÖR OLAYLARINDA HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA DİKKATLİ OLMAK ZORUNDA"

Terörün ana amacının propaganda olduğu düşünülürse medyanın terör olaylarında her zamankinden daha fazla dikkatli olmak zorundadır. Ne yazık ki televizyon kanalları son saldırıda reyting anlamında mutlu olsa da birçok noktada kaybeden olmuştur. Birçok internet sitesi ve sosyal medyada bugün kötü bir sınav vermiştir. Saldırı sonrası ölü ve yaralılarının görüntülerin verilmesi, belki istemeden de olsa terörün propagandasının yapılması medyanın bugünkü imtihanı kaybetmesine sebep olmuştur. Başta Paris saldırısı olmak üzere batıda bu tür saldırılar sonrası medyanın gösterdiği duyarlılığın olmaması da medyamız adına sorgulanması gereken ayrı bir konudur.

“Medyaya değer katar” sloganıyla yol alan İletişim Platformu'na göre, her zaman tüm kesimleri eleştiren, atasözündeki kullanımıyla iğneleyen medyanın çuvaldızı kendine batırma günüdür. Bu ve benzeri olaylarda medyamızı bundan sonra daha dikkatli olmaya davet ediyor, ölenlere başsağlığı, yaralılara şifalar diliyoruz.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku