Gündem:
Mardin'de polise taş atıyordu bugün Milli Takım'da ter döküyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde polise taş atarken yakalanıp cezaevine giren ve 12 gün hapis yatan 16 yaşındaki Abdulaziz Danış'ın hayatı Atletizm Milli Takımı Antrenörü İbrahim Halil Erkan'ın, Danış'ın okuduğu Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne gelmesiyle değişti. Danış, bugün Antalya'da bulunan Atletizm Milli Takımı kampında ülkesinin başarısı için ter döküyor. 

“Artık taşları antrenmanlarda kollarımı kuvvetlendirmek için atıyorum” diyen lise 3'üncü sınıf öğrencisi Abdulaziz Danış'ın başarısı, Kızıltepe'deki diğer çocuklara da örnek oldu. Danış'ı örnek alıp atletizme başlayan kuzeni Umut Temel, İstanbul'daki salon yarışmasında Türkiye ikinciliği elde etti. 2 yıl önce Kızıltepe'de çıkan bir olayda polise taş atarken yakalandığını anlatan Danış, “Çocuk olduğumuz için iyi düşünemiyorduk. Polise taş atmak moda gibi bir şeydi. Cezaevinden çıktıktan sonra okulumda düzenlenen koşu yarışmasında birinci oldum. Antrenörüm İbrahim Halil Erkan beni o zaman keşfetti. Beni ilk olarak o ortamdan uzaklaştırdı. Kendimi tamamen spora verdim” dedi.

Antrenör İbrahim Halil Erkan'ın yönlendirmesiyle Mardin'de düzenlenen atletizm yarışlarında birinci olan Danış, tekniği yürüyüşe daha yatkın olduğu için yürüyüş branşını tercih etti. Geçen yıl düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda da birinci olan Danış, Milli Takım'a seçildi. Katıldığı uluslararası yarışmalarda da başarılı sonuçlar elde eden Abdulaziz Danış, son olarak geçen hafta İstanbul'da düzenlenen Türkiye Yürüyüş Salon Şampiyonası'nda 3 dalda rekor kırarak birinci oldu.

HEDEFİ OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU
7 kardeşi bulunan ve kendini ornlara bakmakla yükümlü hisseden Danış, önce ailesinin geçimini sağlamak için atletizmi bırakmayı düşündüğünü bir ara İstanbul'a gittiğini ama hocasının peşini bırakmadığını söyledi. Danış " Hakkımdaki yurt dışı yasağının kaldırılmasının ardında ülkemi uluslararası yarışmalarda temsil ettim. Şimdi temmuz ayında Gürcistan'da yapılacak Avrupa Şampiyonası'na hazırlanıyorum. Günde 23 kilometre yürüyorum. En büyük hedefim ise ileride olimpiyat şampiyonu olmak. Devletimiz destek verirse Mardin'den başarılı olacak çok sporcu çıkacağına inanıyorum.” 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku