Gündem:
Kurt korkusundan 2 metre karda nöbet tutuyorlar

Etkili olan kar yağışı nedeniyle aç kalan kurtların ovaya inmesi hayvan sahiplerini tedirgin etmeye başladı. Merkeze bağlı Soğucak köyünde hayvan sahipleri ahırlarının bulunduğu alanlara kurtların gelmesi üzerine soğuk havada nöbet tutmaya başladılar. Hayvanların içinde bulunduğu ahırların önünde ateş yakarak nöbet tutan hayvan sahipleri, ara ara havaya ateş ederek kurtları korkutmaya çalışıyor. 

Kurt korkusundan ateş yakarak hem ısındıklarını hem de nöbet tutarak hayvanlarını korumaya çalıştıklarını belirten hayvan sahiplerinden Burhan Toplu, “Biz hayvan sahibiyiz. Geceleri hayvanlarımıza kurt girmemesi için burada arkadaşlarla birlikte oturup sohbet ediyoruz, çay içiyoruz, av tüfeğiyle ateş ederek hayvanlarımızı koruyoruz. Bu yıl memleketimize çok kar yağdı, hayvanlar aç ve ister istemez ovaya iniyorlar. Bizde kurtları korkutmak amacıyla geceleri burada hem çay içiyoruz, hem de arkadaşlarla sıra sıra nöbet tutuyoruz ki hayvanlarımız zarar görmesin. Biz kurtlardan korkuyoruz, kurlarda bizden korkuyor. Biz hayvanlara zarar vermek istemiyoruz” dedi. 

Ateş yakıp nöbet tutarak kurtları korkutmaya çalıştıklarını kaydeden Toplu, “Bizim ağıllarımız soğuktan dolayı genellikle naylonla kaplı. İster istemez bu soğuk havada büyük sıkıntılar çekiyoruz. Birkaç sefer dağdan kurtlar geldi, ondan dolayı bu nöbeti tutuyoruz. Hem kendimizi, hem de hayvanlarımızı korumak için ateşin önünde nöbet tutarak kurtları korkutmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“BİZ KURTLARDAN, KURTLARDA BİZDEN KORKUYOR” 

Hayvanlarını ve kendilerini kurtlardan koruduklarını vurgulayan Recep Akaydın ise, “Bu yıl çok kar yağdı, yer yer 1,5 ila 2 metreyi buldu Muş'ta. Hayvanlarımız var, kurtlarda dağda aç kaldığı için şehre, köylere inerek ağıllarımıza saldırıyorlar. Burada geceleri hem nöbet tutuyoruz hem de bir eğlence olarak görüyoruz köy yerinde. Kurt geldiği zaman köpeklerimiz havlıyor, bizde o tarafa doğru havaya ateş ediyoruz. Hayvanlar korkup kaçıyorlar, sonra bizim köpeklerimiz de yanımıza geliyorlar. Kendimizi koruyoruz. Biz kurtlardan, kurtlar da bizden korkuyor. Biz havaya ateş ediyoruz, onlar bizden kaçıyor biz onlardan kaçıyoruz, günümüz böyle geçiyor” ifadelerini kullandı. 

Kurt nöbeti tutan köylülere misafir olan Mehmet Ali Gündüz de, “Misafir olarak biz de buraya geldik. Hakikaten durumlarını görünce zor şartlar altında burada geçim sağladıklarını görüyoruz. Bazen kurt saldırılarından bahsettiler bize, hakikaten haklı olarak onları korkutmak için, kendi koyunlarını korumak için bu şekilde bir yönteme başvurmuşlar” şeklinde konuştu. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku