Gündem:
İzmir'deki sığınmacılar için son dakika kararı

İç savaştan kaçan Ege Bölgesi'nin özelikle kıyı il ve ilçelerini mesken tutarak denizler üzerinden Avrupa'ya kaçmaya çalışan sığınmacıların en önemli duraklarından birisi de turistlerin akınına uğrayan Çeşme ilçesindeki Çiftlik Mahallesinde bulunan Alman Tatil Köyü oldu. Buralardaki 100'ü aşkın virana şekildeki binaları yaşam alanlarına çeviren ve hayatını devam etmeye çalışan onlarca sığınmacının dramı ise yetkilileri harekete geçirdi. Kendi istekleriyle bölgeye yerleşen ve aralarında kadın ile çocuklarında bulunduğu sığınmacılar için önemli bir karar verilerek bölgeden tahliye edildi. Onlarca sığınmacının mesken tuttuğu ve umuda yolculukların faciayla sonuçlandığı bölgede jandarma ekipleri, kalan sığınmacıları tek tek boşalttı. Bölgenin giriş ve çıkışlarına konuşlanan jandarma ekipleri, sıkı tedbirler alarak gelen sığınmacıların mahalleye geçişine ise izin vermedi.

VALİ TOPRAK İKİ KEZ BÖLGEDE KEŞİF YAPMIŞTI
Öte yandan, bölgede yaşanan insanlık dramının ardından İzmir Valisi Mustafa Toprak'ta bölgede incelemelerde bulunmuştu. Beraberindeki ekiplerle Sahil Güvenlik botuyla deniz üzerinden bir inceleme yapan Vali Toprak, yapılan güvenlik toplantısında ise göçmen sorununu uzun uzadıya ele almıştı.

"DAHA DİKKATLİYİZ, DAHA TEDBİRLİYİZ"
Göçmen sorununun üzerinde hassasiyetle durduklarını ifade eden Toprak, bölgede tedbirleri yoğunlaştırdıklarını söyledi. "Daha dikkatliyiz, daha tedbirliyiz" diyen Toprak, "Hava şartları çok kötü. Sığınmacıların hayatlarını kaybetmemeleri için yasa dışı düzensiz göçmelere karşı tedbirleri yoğunlaştırdık. Sadece Çeşme'de değil, Dikili ve Menderes'te de konu üzerine hassasiyetle yaklaşıyoruz" dedi. 

İSA ATAGÖZ
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku