Gündem:
Görmez, cuma hutbesinde terörü lanetledi

Erdoğan'ın gelişi nedeniyle cami ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Erdoğan 'a, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazının ardından canlı bomba saldırısının gerçekleştirildiği alana gitmek üzere camiden ayrıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez cuma hutbesinde, Sultanahmet ve Diyarbakır'da gerçekleşen terör saldırılarına değinerek, “Vatanımızın bir bölgesinde mehmetçiğimiz şehit oluyor. 3 gün önce Sultanahmet ve Ayasofya'nın duvarlarında hain bir bombanın sesi yankılandı. Bütün bunlarda bizim hiç kusurumuz yok mu? Hırsa yenik düşmemizin, ufak hesaplar peşinde koşmamızın bütün bu olup bitenlerde payı yok mudur? Hangi akli selim sahibi bu zulme müsaade edebilir. Kardeşlerim terörün, din, iman, merhamet tanımayan karanlık yüzü, bir kere daha lanetlememizi hak ediyor” dedi.

Görmez, “Bu dünya bize emanettir. Bu aziz İstanbul bize emanettir. Gelin insanlık şerefinin çiğnenmesine umudumuzun kavrulup kül olmasına engel olalım. Bu millet biziz. Bu vatan bizim bu ülke hepimizin .Doğusuyla batısıyla bu topraklarda aynı Rab'be kul olduk. Aynı secdeye baş koyduk. Tek kıblede istikametimizi buluşturduk. Biz kardeşiz. Biz karındaşız. Biz ondan geldik hepimiz ona döneceğiz. Biz ayrışırsak yazık olur bütün insanlık kaybeder. Fitne ve fesadın kanlı eli bizi ayırmak istiyor. Irkçılığın kin kokan nefesi bizi tüketmek istiyor. Akılla imanla sabırla duayla sıkıntıları aşacağımıza inancımızı ayakta tutalım“ dedi. Geçtiğimiz günlerde yaşanan fetva tartışmasına da hutbede değinen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Aklını ve ahlakını yitirmiş hiç kimsenin söyleyemeyeceği sözleri, aile hayatımıza izzeti, iffeti, nezaketi getiren dini mübini İslam'ı milletimize anlatmakla yükümlü Diyanet İşleri Başkanlığımıza isnad etmeye kalkışanlara itibar etmeyiniz. İslamafobi nefret içeren, gayri ahlaki haber mühendisliklerine yalan ve iftiraya asla tenezzür etmeyiniz. Hep birlikte bu mübarek zamanda Rabbimiz'e yalvaralım” diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hutbesini, "İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme" ayetiyle bitirdi. 

ADNAN SULAR - AHMET FARUK SARIKOÇ - MURAT ERGİN
İSTANBUL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku