Gündem:
Eksi 30 derecede 8 saatlik nefes kesen kurtarma operasyonu

Bingöl'de etkili olan kar ve dondurucu havalar, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar için çileye dönüştü. Kar kalınlığının iki metreye ulaştığı yüksek kesimlerdeki köylerde fenalaşan hastaların imdadına İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) yetişiyor.

Ulaşımı olmayan Karlıova ilçesine bağlı Molaşakir ile Kaynak köylerinde hasta ihbarı alan UMKE ekibi, hazırlıklarını tamamladıktan sonra tam paletli ambulansla bölgeye doğru yola çıktı. Bingöl-Erzurum karayolunda tırdan paletli ambulansı indiren ekiplerin ilk durağı Erzurum sınırında bulunan Molaşakir Köyü Tarakçı mezrası oldu. Kar ve tipiden dolayı kapanan yolda güçlükle ilerleyen ekiplerin köye ulaşması saatler sürdü. Hava sıcaklıklarının eksi 30'a kadar düştüğü 2 bin rakımlı mezraya ulaşan ekipler, kısa süre önce ameliyat olan ve şiddetli ağrıları bulunan Yıldırım Dağ'ı ambulansa alarak, ilk müdahaleyi yaptı.
Hastanın kısa süre önce ameliyat olduğunu belirten hasta yakınları, “Bizim hastamız üç ay önce ameliyat oldu. Bugün sancılarla birlikte kanaması vardı. Karlıova İlçe Özel İdaresi'ni aradık daha sonra Bingöl ile irtibata geçtik. Sağ olsunlar, milletimiz, devletimiz, hükümetimiz var olsun ambulansımız geldi, hastayı aldı ve Karlıova'ya doğru yola çıkacak” dedi.

UMKE ekibi, hastayı Erzurum-Bingöl karayolunda bekleyen ambulansa teslim ettikten sonra Kaynak köyüne doğru harekete geçti. Kar ve tipiden dolayı kapanan yolda ilerlemekte güçlük çeken ekipler, saatler sonra köye ulaştı. Epilepsi hastası Uğur Cebrail'e ambulansa alarak ilk müdahaleyi yapan ekip, zorlu bir yolcuğun ardından karayoluna ulaşarak, hastayı ambulansa teslim etti.
Canları pahasına çalışan ekipler, Zorlu bir yolcuğun ardından Gen 

YILMAZ ATAR
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku