Gündem:
Düşürdüğü şişe hayatını kurtardı

2 çocuk annesi ev hanımı Songül Kent, evde su şişesini tutamayıp yere düşürünce sağlığında bir sorun olduğunu düşündü. Sol kol ve ayağında da hafif bir uyuşukluk hisseden Kent, hemen Medical Park Tarsus Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özgür Ünal'a başvurdu. Beyin MR'ı isteyen Dr. Ünal damar tıkanıklığı bulguları görünce, radyoloji birimi tarafından dobler incelemesi yapılmasını istedi. İncelemede beyni besleyen, sağ taraftaki ana damarda (şah damar) tıkanma belirlendi. Bunun üzerine Songül Kent, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay'a yönlendirildi.

BEYNE 17 DAKİKA KAN GİTMEDİ
Op. Dr. Kerem Yay ve ekibi tarafından yapılan ameliyatla, Songül Kent'in şah damarından toplam uzunlukları 6 santimi bulan ve 10 gram ağırlığında pıhtı çıkarıldı. Toplam 1,5 saat süren ameliyat sırasında, Songül Kent'in beynine 17 dakika kan gitmedi. Zorlu ameliyatın ardından 4 gün kontrol altında tutulan hasta taburcu edildi. Op. Dr. Kerem Yay, “Bu büyüklükteki pıhtıya çok nadiren rastlanır. Hele bu yaşta olması, ‘milyonda bir' diyebileceğimiz kadar nadir gördüğümüz bir durum. Şah damar yüzde 99 tıkanmıştı. Hastamız duyarlı davranıp gelmeseydi, büyük ihtimalle bir süre sonra felç geçirecek ve yatalak kalacaktı” dedi.

“VÜCUDUMU DİNLEDİM”
Büyük bir tehlike atlatan Songül Kent, hastalık hastası olmadığını ancak sağlığı konusunda her zaman duyarlı davrandığını söyledi. Kent, “Elimden su şişesini birkaç kez düşürünce vücudumu dinledim. Uyuşma ve güçsüzlüğü hissedince hemen hastaneye gittim” dedi. Songül Kent'in durumunu teşhis eden Nöroloji Uzmanı Dr. Özgür Ünal ise vücuttaki uyuşmaların mutlaka önemsenmesi gerektiğini söyledi. Dr. Ünal, “Gelip geçici bile olsa kol ve bacaklarda ya da vücudun bir tarafındaki uyuşma ve güçsüzlükler için hastaneye başvurmak gerekiyor. Özellikle ani başlayan ve vücudun bir tarafını utan uyuşma ve güçsüzlük, felç belirtisi olabilir” diye konuştu. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku