Gündem:
Demirtaş'a göre 'saçmalık'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MYK öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın akademisyenlerin yapmış olduğu açıklamaların ardından müsvette benzetmesi oldu. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Demirtaş, “Cumhurbaşkanının şimdiye kadar hakaret etmediği, küçümsemediği hiçbir toplumsal kesim kalmadı. Kendisi zaten ülkemizinz güzide akademisyenlerinden olduğu için çok sayıda biliyorsunuz fahri doktorası var. Hiçbir akademisyeni beğenmiyor olmaması ancak kendisine yakışır. Şunu merak ediyorum; kendisinin üniversite hayatı nasıldır, kimse bilmiyor. Biz ülkemizin Cumhurbaşkanımızın üniversite hayatını çok merak ediyoruz. Bu ülkede barış istemek, kan akmasın demek, bir gün öncesine kadar şimdi hesabınıza gelmiyor diye barış isteyenleri düşman ilan etmek tam anlamıyla büyük bir ucuzluktur. Akademi, bilim dünyası özgür olmalıdır. Ben o deklarasyonu yayınlayan akademisyenlerin ülkenin vicdanı olduğunu düşünüyorum” cevabını verdi.

AİHM'NİN KARARI

AİHM'nin BDP kararına ilişkin bir soru üzerine Demirtaş, “Ondan önce partilerin kapatılmasının tamamı hukuka aykırıydı. Her dönemde Türkiye bu riski göze alıyor, bu bedeli ödemeyi göze alıyor. Kanun dışı bir şekilde parti kapatıyor. Çok normal, Türkiye hiçbir zaman parti kapatmalarda kanuna uygun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun kararlar almamıştır” yanıtını verdi.

Demirtaş, 10 gün sonra yapacakları kongrede aday olup olmayacağı sorusu üzerine ise başka adayın şuanda olmadığını söyledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP'li belediyelerin devlete verilmesi açıklamalarının sorulması üzerine Demirtaş, “HDP'li belediyeleri HDP'den alma yolu seçimdir. Kendilerine güveniyorlarsa erken seçim yapalım, AK Parti mi kazanıyor HDP mi kazanıyor tekrar görelim. Seçimle iş başına gelmiş belediyeler devlete verilir mi? Böyle saçmalık mı olur? Bizim belediyelerimizde yolsuzluk olmaz. Öyle belediyeleri alıp kayyuma veya devlete devretmek gibi bir şey olmaz” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku