Gündem:
CHP ilçe başkanlığından gece saat 03.00'te tecavüz açıklaması!

Cumhuriyet Halk Partisi Avcılar İlçe Başkanlığı üyeleri gece saat 03.00 sıralarında Avcılar Havuzlu Meydan'da toplandı. Bağdat Caddesi'nde üniversite öğrencisi E.F.B.'ye yönelik gerçekleşen tecavüz olayına tepki göstermek için toplanan partililer slogan attı. "Tecavüz İnsanlık Suçudur","Saat 3, İnsanlık 0", "Sokakları Terk Etmiyoruz" yazılı dövizler taşıyan grup adına CHP Avcılar İlçe Başkanı Erhan Bozan bir basın açıklaması yaptı.

Saat üçte o sokakta ne işi vardı sorusunu soranlar toplumu derinden üzdüğünü ifade eden Erhan Bozan,''Tam bu saatlerde iki gün önce İstanbul'un çok lüks sayılabilecek bir semtinde bir kadınımıza saldırıda bulunuldu. Bu halkımızı derinden üzdü. Ancak bu saldırıya gösterilen tepkiler, verilen tepkiler bizi daha da üzdü. Saat üçte o sokakta ne işin vardı sorusunu soranlar toplumumuzu derinden üzmüştür. Asıl sorunda belki budur. Kadınımıza sokakları, hayatı dar eden, zindan eden bu anlayıştır. Saat üçte o kadının sokakta ne işi vardır denmiştir. Şimdi saat üç. Biz buradayız. Biz bugün bir tepki göstermek için buradayız. Başka sebepler içinde burada olabiliriz. Bu sokakları günün her saatinde kullanabilen biz erkekler, kadınlarda bu haklara sahip olmalıdır diyoruz. Saat üçte insanlık sıfır noktasına gelmemelidir arkadaşlar. Her insanlar gibi kadınlarımız da çeşitli nedenlerden dolayı sokaklarda günün her saatinde bulunabilirler. Bu tür olaylarda insani tepki veremeyen bir ülkeyiz. Sosyal medyada bu olay sonucunda bu tepkiyi gösteren bu vatandaşlar, bizimle aynı havayı soluyan bu vatandaşlar nasıl bu kadar insanlıklarını unutabilirler, nasıl bu kadar vicdanlarını bir kenara koyabilirler'' diyerek yaşanan olaya tepki gösterdi.

Bir cinse belirli saatler arasında sokağa çıkamazsın denemeyeceğini belirten Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak,''Türkiye Cumhuriyeti eşit yurttaşlık temelleri üzerine kurulmuştur. En önemli özelliği, kadınla erkeğin eşit olmasıdır. İnsan hakları temelleri bakıldığında bir cinse, sen şu saatler arasında sokağa çıkamazsın denemez. Bu insan haklarına, temel insan haklarına aykırıdır" şeklinde konuştu.

Kadınlar özgürce dolaşması ve konuşması gerektiğini ifade eden Burcu Bayram isimli bir vatandaş,''Ben inanıyorum ki, kadınlar örgütlenecek ve bir araya gelecekler. Bu durumu kadınlarla beraber aşacağız. Erkekler bizim haklarımızı savunmayacaklar. Biz haklarımızı savunacağız. O yüzden kadınlar artık sokaklara çıkmalı, özgürce gülmeli, dolaşmalı, konuşmalı. Bir erkek kadar benimde aynı haklara sahip olduğumu bu ülke bilmeli diye düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

Partililer basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. 

OĞUZCAN YAZAR 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku