Gündem:
Cesetler için heyet oluştuturldu

Cenazeleri almak için bölgeye gidildiği sırada çıkan çatışma üzerine heyet, cenazeleri alamadan geri döndü.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015'te alınan sokağa çıkma yasağı, bugün 42. gününe girdi. Öğle saatlerinde Diyarbakır Valiliği tarafından Sur'daki sokağa çıkma yasağının, 14.30 ile 16.30 saatleri arasında geçici olarak kaldırıldığı ilan edildi. Bunun üzerine, aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp'in de bulunduğu heyet, üç tane cenaze aracıyla birlikte Gazi Caddesi üzerinden cesetlerin bulunduğu sokağın başına geldi. Polis kontrolünden geçtikten sonra ilerleyen grup, sokağın başında durdu. Heyetin sokağın başında olduğu sırada bölgede yoğun bir şekilde silah sesleri yankılandı. Yaklaşık yarım saat burada bekleyen heyet, seslerin dinmemesi üzerine cesetleri alamadan geri döndü.

"AMACIMIZ YAŞATMAK, ÖLÜMLERİ DURDURMAKTIR”

Heyetin dönmesinin ardından grup adına HDP Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp, açıklama yaptı. 4 cenazenin Suriçi'nde beklediğini ifade eden Yiğitalp, şöyle konuştu:

"2'si 21 gündür mahallede bekliyor, iki tanesi de ailelerinin yanında bekliyor. Ancak günlerdir valilik üzerinden yaptığımız görüşmelerden bugün 2 buçuk saatliğine ablukanın kaldırılacağı ve o süre içerisinde cenazelerin alınacağı söylendi. Biz birlikte geldik, çatışmaların devam etmesinden dolayı, Cizre'de cenazelerini almaya gidenlerin hayatını kaybettiğini biliyorduk hepimiz şahit olduk, aynı şeyleri yaşamamak için ne yazık ki cenazelerimizi alamadık. Mevcut durumdaki abluka kalkmadıkça o cenazeleri alma şansımız ne yazık ki yok. Her an bir çatışma, her an birinin yaşamını yitirme gibi bir risk oldukça yüksek, hiçbirimizin o riske girmesini istemediğimiz için, mevcut durumdan kaynaklı cenazelerimizi alamadık. Bizim amacımız yaşatmak ölümleri durdurmaktır. O yüzden de cenazeleri alamadık."

ÇATIŞMALARDA BİR ASKER YARALANDI

Öte yandan, sokağa çıkma yasağının iki saatliğine kaldırıldığı sıralarda yaşanan çatışmalarda, bir uzman çavuş ayağından yaralandı. Yaralı asker, ambulansla askeri hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı caddede polis, giriş yapan vatandaşlarla birlikte çıkış yapan vatandaşları da araması dikkat çekti. DSİ araçlarının da hendekleri toprakla kapattıktan sonra çıkış yaptığı görüldü.

İlçede silah ve bomba sesleri gelmeye devam ediyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku