Gündem:
Balina yavrusu kemiklerinin sergilenmesi için gömüldü

İskenderun Limak Port Limanı'nda karaya vuran Uzun Balina yavrusu, vinç yardımıyla denizden çıkartılmış daha sonra üzerinde incelenme yapılmak üzere bir TIR'ın arkasında İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'ne getirilmişti. Burada öğretim görevlileri tarafından nekropsis analizi yapılan Uzun Balina yavrusu, kemiklerinin üniversite müzesinde sergilenmesi ve öğrencilerin araştırma yapmaları için fakülte bahçesine gömülmüştü.

Dünyanın en büyük ikinci balina türü olarak bilinen Uzun Balina yavrusunda yapılan nekropsis analizi sonrası basına açıklama yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, "Balinanın açlık nedeniyle öldüğü tespit edilmiştir" dedi. Dereli, Uzun Balina'nın (Balaenopteraphysalus) İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'ndeki uzman öğretim görevlileri tarafından nekropsis analizinin yapıldığını söyledi. Balinanın sonraki nesillere aktarılabilmesi için gömüldüğünü belirten Dereli, Bilim Müzesi'nde sergilenmesini düşündükleri balinayı bir sene sonra çürüdüğünde çıkartacaklarını kaydetti.

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan da balinanın yaklaşık 37 metreye kadar büyüyebilen bir balina türü olduğunu, neslinin ise tehdit altında olduğunu söyledi.

Yaşamının büyük kısmını kutuplarda geçiren bir balina türü olduğuna dikkat çeken Turan, şunları söyledi:
"Üremek için daha çok ılıman sulara geçmektedir. Sanırım bu dönemde de üremek için Akdeniz'e girmiş. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkan Yardımcısı Arda Tonay başkanlığında yapılan nekropsis analizleri sonucu balinanın üzerinde birçok parazitler ve yaklaşık 6 aylık bir yavrusu olduğunu tespit ettik.

İhtimalden annesini kaybetmiş ve uzun süre aç kalınca vücut direnci düşmüş. Vücudundaki parazitler de çoğalarak öldürmüş olduğunu da tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde İskenderun Körfezi'nde de yüksek fırtına vardı. Bu şekilde karaya vurdu."

SEYİT ASLAN
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku