Gündem:
Avrupa'da insan hakları ihlalleri

AK Parti Isparta Milletvekili Sait Yüce ile birlikte düzenlediği basın toplantısında,İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde Mülteci Hakları İnceleme Komisyonu adında bir alt komisyon kurulduğunu belirten ve alt komisyonun yapacağı çalışmaları anlatan Atay Uslu, dünyada sığınmacılar için neler yapıldığına da bakacaklarını söyledi. Avrupa'da yabancı düşmanlığının hat safhada olduğunun, Almanya'da geçen yıl bine yakın sığınmacı evine saldırı olduğunun altını çizen Uslu, “Son günlerde hükümetler nezdinde de insan hakları ihlalleri, sığınmacı hakları ihlalleri ortaya çıkmaya başladı. Galler'de yaşayan sığınmacılara renkli bilezik takma zorunluluğu getirildi. Bilezikleri takmıyorlarsa yemek alamıyorlar. Bu sığınmacılara karşı bir ayrımcılıktır. İngiltere, Suriyeli sığınmacılar kırmızı kapılı evlere yerleştirilmeye başlandı. Yabancı düşmanlığının hat safhada olduğu Avrupa'da böyle bir şeyin yapılması düşmanlığı körüklemektir. İtalya'da konu ticari hale getirildi, mülteci çocuklara mülteci çocuk kostümü satılmaya başlandı. Akdeniz'de her gün onlarca çocuk ölürken bunu ticari bir meta haline getirdiler, utanılacak bir durum. Danimarka'da bir kanun kabul edildi, Danimarka'ya gelen sığınmacıların değerli eşyalarına el konuluyor bakım masrafları için. Coğrafyamıza insan hakları dersi vermek isteyen bu hükümetleri kınıyoruz” dedi.

Türkiye'de 2.5 milyon Suriyeli'nin ikamet ettiğini belirten ve Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara hem kapılarını hem de gönlünü açtığını kaydeden Uslu, “Yaklaşık olarak 10 milyar dolar civarında Suriyeliler için harcamamız oldu. Şimdi Avrupa 3 milyar euro hibe edecek. Bu hibeyi bize değil Suriyelilere yapacak. Külfet paylaşımı öngörülürken insan hakları ihlali yapmamaları konusunda Avrupa'yı uyarıyoruz” diye konuştu.
Avrupa'da mültecilere yönelik uygulamaların sadece mülteci haklarına değil, insan haklarına da aykırı olduğunun altını çizen Uslu, “Bize sürekli insan hakları konusunda uyarıda bulunan ülkelerin bunu yapması esefle kınanması gereken, onur kırıcı bir durum. Bunun örnekleri Nazi döneminde de ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin sığınmacılara yönelik yaklaşımının hiçbir karşılık beklemeden yapılan yardımlar olduğunu kaydeden Sait Yüce ise, “Bizim sığınmacılar meselesine yaklaşımımız, İslam medeniyetinin esası olan Ensar anlayışıyladır. Hiçbir karşılık beklemeden yapılan yardımlardır. Ancak, Batı medeniyetinde yanlış ve kötü uygulamalar yapılmaktadır. Bunları yapan ülkeleri şiddetle kınıyoruz. Danimarka'da çıkartılan kanun feci bir insan hakkı ihlalidir. Avrupa'nın çeşitli şehirlerinde yapılan uygulamalar bu insanlara yapılan haksızlıktır” açıklamasında bulundu. 

DERYA YETİM

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kehribar Tesbihler ile Tarzınızı Yansıtın
Takı, süs eşyası ve aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılan kehribar taşı; değerli taşlar arasında...

Haberi Oku