Ekonomi:
Türkiye'nin En Zenginleri Açıklandı, İşte Türkiye'nin En Zengin Kişisi

2015 yılı için Türkiye'nin en zengin kişileri listesini açıkladı. Forbes'in açıkladığı listeye göre  zirve de  geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Murat Ülker yer alıyor. Geçen yıl 4.4 milyar dolar serveti bulunan Murat Ülker, bu yıl ise 2.9 milyar dolarlık serveti ile ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 2.6 milyar dolarlık servetiyle Hüsnü Özyeğin bulunuyor. Ferit Şahenk ise 2.4 milyar dolarlık serveti ile üçüncü sırada yer aldı. İlk 3'ye yer alan isimlerin toplam servetinde 1.8 milyar dolarlık erime yaşandı.  Ortalama servet geçen yıla göre azalarak 863 milyon dolardan 821 milyon dolara indi. Toplam 114 kişinin bulunduğu listede 21 kadın zengin yer alıyor. Forbes Türkiye listesinde yer alan 31 kişi yarın açıklanacak "dünyanın en zenginleri" listesinde de bulunuyor. 

Ayrıca geçtiğimiz yıl açıklanan listeye göre İlk 100'e 18 yeni isim girerken, ayrıca geçtiğimiz yıl 8 olan milyarder kadın sayısı bu yıl 5'e geriledi.

KARAHMET 40 SIRA BİRDEN GERİLEDİ


Geçen yıl 1 milyar 150 milyon dolarlık servetiyle 26'ncı sırada bulunan Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, bu yıl 66'ıncı sıraya geriledi. 
İlk 100'deki 114 kişinin servetlerinin toplamı 94.7 milyar dolara indi. Bu rakam geçen yıl 100.4 milyar dolar seviyesindeydi. 

YENİ MİLYARDERLER
Listede "milyarderler" ligine bu yıl yeni isimler katıldı. Akfen Holding'in patronu Hamdi Akın, LC Waikiki'nin sahibi Mustafa Küçük ve Taha Holding'in patronu Şefik Yılmaz Dizdar bu yıl "milyarderler kulübüne" katılan isimler oldu. 
Listedeki isimlerin 58'i turizm, 43'ü finans, 39'u perakende sektöründe faaliyet gösteriyor. 

EN ZENGİN AİLE KOÇ AİLESİ

En zengin aile 8.74 milyar dolarlık serveti ile Koç Ailesi. İkinci sırada 6.2 milyar dolarla Sabancı Ailesi yer alıyor. Üçüncü sırada Şahenk Ailesi var. Şahenk Ailesi'nin serveti 4.9 milyar dolar. Ülker Ailesi'nin 4.77 milyar dolar, Arkas Ailesi'nin ise 3.1 milyar dolar serveti bulunuyor. 

iŞTE EN ZENGİN İLK ON 


  1. Murat Ülker (2,9 milyar dolar)
  2. Hüsnü Özyeğin (2,6 milyar dolar)
  3. Ferit Şahenk (2,5 milyar dolar)
  4. Semahat Sevim Arsel (2,4 milyar dolar)
  5. Mustafa Rahmi Koç (2,2 milyar dolar)
  6. Şarık Tara (2,2 milyar dolar)
  7. Erman Ilıcak (2,1 milyar dolar)
  8. Mustafa Küçük (2 milyar dolar)
  9. Suna Kıraç (2 milyar dolar)
  10. Hamdi Ulukaya (1,9 milyar dolar)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Güvenlik Bekçi Kulübesi’nde Karmod Dünya...
Prefabrik yapı sistemleri sektöründe bireylerin çeşitli amaçla kullanması üzerine yapılar inşa edilmektedir.

Haberi Oku