Kredi Notu Nedir ve Neden Düşer ? Haberi
Ekonomi:
Kredi Notu Nedir ve Neden Düşer ?

Bu yazımızda kredi notu nedir ve kredi notu neden düşer detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya karar verdik. Kredi notunun ne olduğunu, kredi notunun neden düştüğünü ve düşme sebeplerini detaylı olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalemizden öğrenebilirsiniz. İşte kredi notu ve düşme nedenler....

İlk olarak konuya kredi notu nedir bunu anlatarak girmek istiyoruz böylece konuya daha iyi hakim olabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir ?


Son günlerde sürekli televizyon ve internet reklamlarında gördüğünüz kredi notu hakkında bilgileri sizler ile paylaşıyoruz. Öncelikle bu puanlama sistemi 1 ile 1900 arasında olup en iyi not 1.900 ‘dür.

Kredi notu bankaların müşterilerine verdiği bir puan sistemi olup müşterisinin kredi ve kredi kartı kullanımına bağlı olarak verilir.

Kredi notu çok hızlı bir şekilde düşen ve çok zor ve yavaş bir şekilde yükselen bir puanlama sistemidir.

Kredi notunuzu yükseltebilmeniz için bir banka ürününe ihtiyacınız vardır. Eğer bir krediniz veya kredi kartınız var ise onları düzenli bir şekilde kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Günümüzde sadece bankalarda değil Turkcell, Vodafone ve Avea gibi mobil operatörler kampanya ile taksitli cep telefonu verir iken bu notu sorgulayıp belirli bir seviyenin üstünde olmayanlara cihazlarını vermemektedirler.

Anlayacağınız kredi notu günümüzde finansal bakımdan hemen hemen her alanda yaygın bir şekilde kullanıldığından bankalar ve diğer kuruluşlar tarafından güvenilir olabilmeniz için notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer ?


Kredi notunuzun düşme sebebini araştırıyorsanız ilk olarak her hangi bir bankaya borcunuzun olup olmadığını araştırmalısınız. Bankacılık ödemelerinizi aksatan birisi iseniz notunuzun hızlı bir şekilde düşmesine neden olmuş olursunuz.

1- Kredi ödemelerinizi eğer düzenli bir şekilde yapmazsanız notunuz hızlı bir şekilde düşüş yaşar.Kredi kartınızın borcunu her ay düzenli bir şekilde ödemezseniz notunuz çok hızlı bir şekilde düşer. Eğer sadece borcunuzun asgari tutarını ödüyorsanız notunuz yavaş yavaş düşecektir.

2 - Sürekli kredi ve kredi kartı başvurusu yapıp red cevabı alıyorsanız başvuru yapmaya ara vermeniz gerekmektedir. Çünkü her yaptığınız başvuru ve aldığınız red cevabı bankalardaki sisteme işlendiğinden kredi notunuzda düşüş yaşayabilirsiniz.

3 - Bazı durumlarda Turkcell, Avea ve Vodafone gibi operatörlerin yanı sıra Elektrik, Su, Doğalgaz ve Telefon faturalarınızı ödemediğiniz zaman kredi notunuza yansıyabilecektir.
4 - Her hangi bir çek veya senet işleminiz var ise ve ödemediyseniz karşı taraf herhangi bir bankaya başvurup çek veya seneti yazdırırsa kredi notunuzda düşüş yaşamanız kaçınılmazdır.
5 - İşin özeti hemen hemen her alanda borcunuzun olması durumunda kredi notunuz olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Eğer düşüşü durdurmak istiyorsanız öncelikle tüm borçlarınızı kapatmalısınız.

Anahtar Kelimeler
kredi notu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Güvenlik Bekçi Kulübesi’nde Karmod Dünya...
Prefabrik yapı sistemleri sektöründe bireylerin çeşitli amaçla kullanması üzerine yapılar inşa edilmektedir.

Haberi Oku