Ekonomi:
Havale ve EFT Nedir ? Havale ve EFT Saatleri Nasıl Hesaplanır Hangisi Pahalı ? 18.02.2016 Perşembe
Para transferleri konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler ve yeni banka hesabı açanlar için en temel bilgilerden birisi olan havale ve eft nedir anlatıyoruz. Bu haberimizde havale ve eft arasında bulunan farkları ve hangisi daha masraflı öğrenebilirsiniz.

Yeni banka hesabı mı açtınız ? Havale veya eft yapacaksınız ama aralarında ki farkın ne olduğunu ve hangisinin ne işe yaradığını mı bilmiyorsunuz. Öyleyse bu haberimizi okumalısınız. Havale ve eft nedir öğrenmek için okumaya devam etmeniz yeterlidir. Önce havaleyi sonra ise eft nedir onu anlatacağız.


Havale Nedir ?

Havale aynı banka içerisinde para transferleri için kullanılan bir terimdir. Mesela Akbank kullanıyorsanız başka birisinin Akbank hesabına para transferi yaptığınız zaman havale yapmış olursunuz.

Güzel olan yanı banka sizden daha az ücret keser ve tatil günü olsa bile banka para transferini gerçekleştirir ve para alıcının hesabına düşer. Havale işlemlerini banka şubelerinden, ATM’lerden, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan internet şubesine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Hesaptan hesaba, hesaptan isme gibi çok sayıda özelliği ve seçeneği bulunmaktadır. Bunlara göre banka farklı ücretler kesebilir. Her bankanın havale masrafı değişkenlik gösterdiğinden net bir bilgi veremiyoruz. Hatta bazı bankalar havale işlemlerinden ücret dahi kesmezler.

EFT Nedir ?

Havale ve EFT Nedir ? Havale ve EFT Saatleri Nasıl Hesaplanır Hangisi Pahalı ?


EFT ise elektronik fon transferi işlemidir. Bu işlem bir bankadan başka bankaya para transferi yapmanız içindir. Örnek veriyorum Akbank kullanıyorsanız Ziraat Bankası ‘na para transferi yapmak için EFT seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Bu işlemin kötü yanları bankaların mesai saatleri içerisinde yapılmadığı taktirde EFT Talimatı olarak bankanın kayıt altına alması ve mesai saatleri başladığında parayı transfer etmesidir.

Eğer bankaların mesai saatleri içerisinde EFT işlemi yaparsanız daha az masraf ödersiniz. Ama mesai saatleri dışında yaptığınız zaman para zaten hesaba hemen düşmeyeceği gibi EFT talimatı vermiş olurusnuz ve banka sizden daha fazla masraf keser.

Çok sayıda banka EFT yapabilmeniz için size I-BAN numarası dayatması yapar ve eft yapacağınız kişinin I-BAN numarasını girmenizi ister. Bazılarında ise hesap numarası, şube kodu gibi bilgiler ile yapılabilmektedir.

EFT işleminin bankadan bankaya masraf kesintileri değiştiği gibi bazı bankalar bu işlemden de ücret almazlar. Eğer örnek veriyorum Cuma günü akşam bankaların mesaisi bitince EFT yaparsanız o para Pazartesi günü sabah bankaların mesaisi başladığında hesaba düşer. Bayramlarda ve resmi tatillerde paranız gönderilmez.

Bu yüzden çok sayıda büyük firmanın ve ticari hacmi yüksek olan kişilerin hemen hemen her bankadan hesabı bulunmaktadır. Müşterileri daha rahat ödeme geçebilsinler diye hemen hemen bütün bankalardan hesap açmaktadırlar.

Havale ve EFT Saatleri

Havale yapabilmeniz için bir saate ihtiyacınız yoktur. Yedi gün yirmidört saat havale işlemlerinizi yapabilirsiniz ama EFT yaptığınız zaman paranın hesaba düşmesi için bankanın mesai saatlerinde olmanız gerekir. Hafta sonları ve bayramlarda bankaların çalışmadığı günlerde para hesaba gitmez. Sadece eft talimatı vermiş olursunuz ve bankanın ilk mesai gününde mesai başlar başlamaz düşer.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Güvenlik Bekçi Kulübesi’nde Karmod Dünya...
Prefabrik yapı sistemleri sektöründe bireylerin çeşitli amaçla kullanması üzerine yapılar inşa edilmektedir.

Haberi Oku