YGS Nasıldı, Uzmanlar Değerlendirdi. Haberi
Eğitim:
YGS Nasıldı, Uzmanlar Değerlendirdi.

 Uzmanlar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nı (YGS) değerlendirdi. Üniversiteye girmek isteyen adaylar için sınavın ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)  Türkiye genelinde 171 sınav merkezinde, 6 bin 853 binada, 109 bin 307 salonda, geçen yıla oranla büyük bir artış göstererek toplam 2 milyon 46 bin 583 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. 

YGS ve sınavsız geçiş için başvuru yapan aday sayısının 908 bin 65'ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825'ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791'ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenler oluşturdu.

Saat 10:00’da başlayarak tek oturumda 160 dakika süren YGS sınavında ter döken üniversite adaylarının güvenlik gerekçesiyle sınav esnasında saat, yüzük, kolye, küpe gibi metal aksesuar taşıması engellenerek, her salonda en az bir duvar saati bulunduruldu; adaylara kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete sınav salonlarında verildi.

YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri yer aldı. Adaylar, güncel öğretim programlarından da sorumlu tutuldu. Bu yıl YGS’de adaylara geçen yıl da olduğu gibi, 40 Türkçe, 15 tarih, 12 coğrafya, 8 felsefe, 5 din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından, 40 temel matematik, 14 fizik, 13 kimya ve 13 biyoloji sorusu yöneltildi.

İki basamaklı ve altı farklı oturumdan oluşan üniversite giriş sisteminin birinci aşaması olarak kabul edilen YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) adayların temel becerilerini, yorumlama gücünü sorgulayan sınav özelliğini taşıyor. YGS’ye giren adayların LYS’ye başvuruda bulunabilmeleri için taban baraj puanı ise 180. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'lere başvurabilecek. LYS'lere başvurular, 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Adaylar 140 baraj puanını geçtiklerinde ise iki yıllık ön lisans ve açık öğretim fakültelerini tercih edebilecekler. YGS sonuçlarının 20 Mart 2015 tarihinde açıklanması beklenmektedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İrlanda Dil Okulu Okumak
İrlanda dil okulları için bu yazıyı okumanız gerekiyor. İrlanda'nın da dil okulu bakımından kimi...

Haberi Oku