Eğitim:
Site içi SEO (On Page SEO) Nedir ve Nasıl Yapılır ? Ücretsiz Seo Dersleri
İnternet üzerinde google gibi arama motorlarında sitenizin hedef kelimelerinde ilk sayfalarda yer alabilmesi için gerekenleri sırası ile sizlere anlatmaya karar verdik.

İlk olarak ise site içi seo yani on page seo hakkında bilgiler vereceğiz. Seo 'nun en önemli adımlarından ve başarılı bir seo için ilk yapılması gereken site içi seo 'dur.

Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince site içi seo 'nun ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatıyoruz. Ayrıca bildiğimiz kadarı ile kriterlerini sizler ile paylaşıyoruz.

Site içi seo nedir ?

Site içi seo nedir

Adından da anlayacağınız üzere sitenizi seo (arama motoru optimizasyonu) kriterlerine göre düzenlemeye site içi seo denilir. Başarılı bir şekilde site içi seo ayarları yapıldığında aşağıdaki faydaları görürsünüz.

Site içi seo faydaları

 1. Siteniz arama motorları tarafından daha sık bir şekilde ziyaret edilir. Böylece sitenize eklediğiniz bilgiler daha hızlı google 'da indexlendiğinden yazınızı bir başkası çalıp sitesine ekleyince kopya yapan siz değil içerik hırsızları olur. Günümüzde çok sayıda site bot ile içerik çekmektedir. Eğer zengin bir içeriğiniz var ise mutlaka yapmanız gerekmektedir.
 2. Sitenizde paylaştığınız makaleler ve başlıklar google aramalarında daha ön sıralarda çıkmaktadır.
 3. Sitenize eğer başarılı şekilde seo yaparak anasayfanızı ve kategorilerinizi arama motorlarında istediğiniz bir sıralamaya getirmek istiyorsanız başarılı bir site içi seo işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Site içi seo nasıl yapılır ve kriterleri

Site içi seo nasıl yapılır ve kriterleri

Şimdi gelelim asıl meseleye önemli olan site içi seo 'yu doğru ve tam bir şekilde yapabilmektedir. Basit bir kaç yöntem ile yapılabilecek birşey değildir. Meşakkatli fakat yapıldığı taktirde faydasını fazlasıyla görebileceğiniz site içi seo kriterlerinden bazıları aşağıda sıralanmıştır.

İlk olarak http://wmaraci.com/seo-analiz bağlantısına girip sitenizi sorgulayınız ve aşağıdaki adımları izleyiniz.

 1. Title : Bir sitenin en önemli ayarı başlık ayarıdır. Sitenin title 'ında anahtar kelimelerin geçmesi gerekmektedir lakin bunu abartmamak gerekir. Arama motorlarında belirli bir karakter sınırlaması bulunmaktadır. 70 karakterden fazlası girildiğinde ... şeklinde çıkmaktadır. Bu yüzden anasayfa ve alt sayfalarınızın başlıklarının 70 karakteri geçmemesine özen gösteriniz.
 2. Açıklama (Description) Uzunluğu :
 3. Anahtar Kelime (Keywords) : Sitenizin anahtar kelimelerini eklediğiniz yine meta ile başlayan bir bölümdür ve bu bölüme çok fazla anahtar kelime girmeniz tavsiye edilmemektedir.
 4. H (Heading Tags) :
 5. İçerik Kod Oranı : Bana göre site içi seo kriterlerinin en önemlilerinden birisidir. İçerik kod oranı %25 'in üzerinde olan siteleri google botları daha kolay gezebilmektedir. Bu sitenizin içerik bakımından zengin olduğunun göstergesidir.
 6. Sayfa hızı ve hatalarSayfa hızı ve hatalar : En önemli maddelerden birisidir. Sitenizin hem mobil hem de masaüstü sürümlerinin hızları sıralamanızı etkileyecektir. Hemen  " https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?url=http%3A%2F%2Fwww.ajans01.com " bu bağlantıdan sitemizin kriterlerini görebilirsiniz. Kendi sitenizi sorgulayıp orada sizlere sunulan hataların tamamını gidermenizi tavsiye ediyoruz. Mobil ve masaüstü için verilen puanları olabilen en yüksek rakama çıkartmanızda fayda var. Alternatif olarak " http://gtmetrix.com/reports/www.ajans01.com/I8gziFkC " bu bağlantıyı kullanabilir ve sayfadaki hataları görüp düzeltmeye başlayabilirsiniz.
 7. Robots.txt Dosyası : robots.txt dosyası hakkında detaylı bilgi için " http://tr.wikipedia.org/wiki/Robot_engelleme_standard%C4%B1 " bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.
 8. Özgün ve uzun içerik : En önemli maddelerden birisi budur. Sitenizde yayınlanan her yazının başka bir sitede yayınlanmamış olmasına özen gösteriniz. Ayrıca sitenizden verim alabilmek için yazılarınızın minimum 250 kelimede tutmanızda fayda var. 250 kelime altındaki yazılar yetersiz içerik olarak sayılabilmektedir.
 9. İç linklendirme : Sitenizde yayınladığınız makalelerden diğer alakalı makalelerinize link veriniz. Mesela seo nedir ? kelimesini ben buraya yazdım ve sitemizde bulunan ilgili sayfaya link verdim. Bu şekilde sitenizde ki kategorileri, diğer makaleleri ve sayfaları yazılarınızın içerisinden linklendiriniz.
 10. W3C hataları : Sitenizi http://validator.w3.org/ adresine girerek sorgulayınız ve çıkan hataları düzeltiniz.
 11. Anahtar Kelime Yoğunluğu : Sitenizde anahtar kelimenizin gerekenden fazla geçmesi sitenizin arama motorları tarafından ceza almasına sebep olabilir. Az geçmesi ise anahtar kelimenizde arama sorgularında üst sıralarda çıkmanızı engelleyebilir. Sitenizin anahtar kelime yoğunluğunu http://analiz.r10.net/kelime-analizi/ bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz. İdeal rekam %3 ile %4 arasında olduğu belirtilmektedir.
 12. Mobil Uyumluluk : Sitenizin temasının mobil uyumlu olması veya özel olarak bir mobil temanızın olması google açısından ve sitenize giren ziyaretçileriniz açısından çok önemlidir. Günümüz teknolojisinde mobil kullanıcı fazlalığını göz ardı etmemelisiniz. Sitenizin mobil uyumluluk testini https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresinden yapabilirsiniz.
site içi seoYukarıda sizler için hazırladığımız bilgileri uyguladığınızda arama motorları sitenizi arama sonuçlarında daha üst seviyelere çıkaracaktır.

Ayrıca sayfa hızı ve w3c hatalarını giderdiğinizde sitenizde daha rahat gezebileceklerdir. Unutmayın ki arama motorları özellikle google kullanıcı deneyimlerine çok önem vermektedir.

Bir kullanıcının girdiğinde hemen açılan hatasız bir site var iken geç yüklenen ve sayfa boyutu normalin üzerinde olan bir siteyi ön sıralara getirmemektedir.

Başarılı bir seo yapmak istiyorsanız ilk olarak site içi seo kriterlerine göre sitenizi düzenlemelisiniz. Site dışı seo yapabilmeniz için ilk olarak site içi seo gerekmektedir.


Yazılarımızın devamı gelecektir. Daha önce yazmış olduğum makaleleri okumak için " http://www.yusufkisa.com/e/seo-makaleleri/ " bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Benzer yazımız : Gerçek Seo Uzmanı ve Seo Danışmanı Nasıl Anlaşılır ? ziyaret edebilir ve sormak istediğiniz soruları aşağıdan yorum yaparak bana sorabilirsiniz.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İrlanda Dil Okulu Okumak
İrlanda dil okulları için bu yazıyı okumanız gerekiyor. İrlanda'nın da dil okulu bakımından kimi...

Haberi Oku