Eğitim:
İkizlerin TEOG başarısı

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesindeki Melahat Ünügür Ortaokulunda öğretim hayatlarını sürdüren ikiz kardeşler, TEOG sınavındaki tüm soruları doğru yanıtlamayı başardılar. Sonyürek kardeşler, gelen sonucu beklemediklerini söylediler. Aynı okulda okuyan Sude Akdemir ise bir soruyu yanlış yanıtlamasına rağmen, okuldan gelen puan sayesinde okul birinciliğine sahip oldu. İkiz kardeşlerden Ceyhun Sonyürek, sınav sürecinde beklentilerinin daha aşağılarda olduğunu söyleyerek,

"Amacımız, anne-babamızın istediği gibi yakın puanlar alarak aynı liseye gitmekti. Tabi yüksek hedeflerimiz vardı. Çalışmamıza gelirsek, disiplinli ve düzenli çalışarak, konuları da derste öğrenerek sınav sorularını doğru cevapladık. Sınav zamanı tabii çok farklı bir ortam. Sınav zamanında çok stresliydim, ne yapacağımı bilmiyordum. Zaten sınavdan sonra ful çektiğimi görünce çok şaşırdım, beklemediğim bir şeydi. Kardeşimle çekişmelerimiz ortaokulda başladı. 5. sınıftayken sınıf birincisi oldum. Tabii o zamanlar bir hedefim yoktu, yeni öğreniyordum sıralamaları. Ömer'i geçince ikimizin arasında bir yarışma başladı. 5, 6, ve 7. sınıfta ben hep önde gidiyordum. 8. sınıf gelince işler iyice kızıştı. Puanların aynı olmasını çok istiyordum. Aklıma geliyordu tabi ve böyle olması çok da güzel oldu. Sınavdan önce birbirimize 'Söylemek yok, yanlış yaptığımızı öğrenince moralimiz bozulur' diyorduk. Arada ister istemez ağzımızdan kaçıyordu. Sonuçlar geldiğinde ikimizin de aynı yaptığını görünce çok mutlu olduk" dedi.

"KARDEŞİMİ GEÇTİĞİM İÇİN ÇOK MUTLUYUM"
Kardeş Ömer Sonyürek, sınavdan aynı puanı almalarına rağmen okuldan gelen puan sayesinde kardeşini az bir farkla geçti. Kardeşini geçtiği için çok büyük mutluluk yaşadığını dile getiren Ömer Sonyürek, "İlk defa derslerde kardeşimi geçtiğim için çok mutluyum. Benim derslerim 5. sınıfta çok kötüydü ve sınıfta 5. olmuştum. 6. sınıfta, sınıf 2. olduğumda Ceyhun'la aramızda halen fark vardı. 7. sınıfta fark biraz daha azaldı ve 8. sınıfta onu geçmeyi başardım. TEOG'da Türkçe çözerken ellerim terledi. Çok tedirgin oldum, benim Türkçem biraz kötüdür. Türkçe'den sıfır yanlış olduğunu görünce çok sevindim. Ertesi gün Fen sınavında da biraz korktum ama diğer dersler kolay geçti bana göre. Kardeşimi geçebilmek için derslerime daha fazla yoğunlaştım. Daha sonra anlamadığım sorunları öğretmenlerime götürdüm. Konuları anlamaya çalıştım. Kardeşim de öyle yapıyordu ama kısmet bu sefer banaymış" şeklinde konuştu.

"SINAVDAN SONRA HEP AĞLIYORDUM"
TEOG sınavında bir yanlış yaparak, okuldan gelen puanı ile okul birincisi olan Sude Akdemir ise, sınav sürecinin kendisi için çok zorlu geçtiğinden bahsetti. Sınav sürecini geçmek için çok çalıştığını anlatan Akdemir, "Sınavı geçmek için sadece 8. sınıfta çalışmak yeterli değildi. Bunun için bir altyapı gerekiyordu. Ben 1. sınıftan beri derslerimi düzenli bir şekilde dinleyip, ödevlerimi günü gününe yaptığım ve çok fazla kitap okuduğum için; sınavda başarılı olduğumu düşünüyorum. TEOG'dan bir yanlışım var ama bütün sınav notlarım 100 olduğu için, okulda birinci oldum. Akademik başarı ve sınıflarda yıl sonu ortalaması da çok önemli. Açıkçası 1. olmayı hiç beklemiyordum. Sınavdan sonra hep ağlıyordum. Çok yanlış çıkacak diye bekliyordum ama sonuç böyle gelince çok sevindim" ifadelerine yer verdi.

"BEN HİÇ İKİZ BİRİNCİYE RAST GELMEDİM"
Okul Müdürü Ahmet Berberler ise Ömer ve Ceyhun'un ikiz olmasının birinciliğe ayrı bir güzellik kattığını söyleyerek, "Gerek ÖSS, gerek TEOG sınavlarında bir çok birincimiz var ama ben hiç ikiz birinciye rast gelmedim. Bizim okul olarak hedefimiz şu anda tam puan çıkartmış olan 2 öğrenci sayısını, 4-5'e çıkarmak ve aynı başarıyı Sude'den de bekliyoruz. Eskişehir Odunpazarı Melahat Ünügür Ortaokulu olarak; öncelikle öğretmenlerime, öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz" diye belirtti. 

MEHMET SIDDIK YEŞİLIRMAK-MUSTAFA KAPLAN

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İrlanda Dil Okulu Okumak
İrlanda dil okulları için bu yazıyı okumanız gerekiyor. İrlanda'nın da dil okulu bakımından kimi...

Haberi Oku