Dünya:
Reza Zarrab'ın Ortağı Babek Zercani'ye İdam Cezası, Babek Zencani Kimdir ?

 Reza Zarrab'ın olan ve 3 ekim tarihinden bu yana İran Cumhuriyetini dolandırmak suçundan yargılanan Babek Zencani için karar verdildi. 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonun en önemli isimlerinden Reza Zarrab’ın "Reis'im" diye hitap ettiği Babek Zencani için idam kararı çıktı. İran'ı milyon dolarlık bir zarara uğrattığı gerekçesiyle kara listeye alınan Babek Zencani, devleti 2.8 milyar dolar dolandırmakla suçlanıyordu. Aralık 2013'te tutuklanan Babek Zencani ve iki suç ortağı ölüm cezasına çarptırdı ve zimmetlerine geçirdikleri paraların iade edilmesine karar verdi. İdam kararının kısa sürede yayılması ve haberin sosyal medyaya da damga vurmasıyla Babek Zencani kimdir? sorusuna yanıt arandı. İşte Azeri asıllı işadamı Reza Zarrab'ın ortağı olarak bilinen Babek Zencani hakkında bilinmesi gerekenler!

BABEK ZENCANİ KİMDİR?

17-25 Aralık operasyonlarının odağındaki Azeri asıllı işadamı Reza Zarrab'ın ortağı olarak bilinen Babek Zancani 21 Mart 1974, Tahran doğumludur. 1980'li yıllarda ticarete başlayan Babek Zencani'nin adı üç yolsuzluk soruşturmasında geçmiştir. İran petrolünü satıp, karşılığında aldığı paraları devlete geri vermemekle suçlanan Babek Zencani'nin Nisan 2013'te misyonu açığa çıkmış ve ABD tarafından yurtdışı hesaplarına tedbir konulmuştur.

BABEK ZENCANİ VE TÜRKİYE BAĞLANTILARI

Babek Zencani, 17 Aralık operasyonuyle anılan Reza Sarraf aracılığıyla Gana'dan 1.5 ton altını hiçbir kayıt altına alınmadan Türkiye'ye sokmakla itham edilmektedir. Türkiye'de Üniversite eğitimi alan Babek Zencani, ABD'nin kara listesine girmeden önce hisselerini Kont Group ve Kozmetik’i Merve Irmak isimli kişiye devretti. Asya Ekspres Şehirlerarası Otobüs Terminal’nin açılışını Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı ve Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Ulusoy ile gerçekleştiren Babek Zencani'nin Reza Zarrab ile birlikte ticari adım attığı söyleniyor. İran’da yayınlanan Karun gazetesine göre; Reza Zarrab’ın İran ile ilgili ticari ilişkilerini Babek Zencani’ye ait Sorinet Holding aracılığıyla yürüttüğü ifade ediliyor. İdam cezasına çarptırılan Babecek Zencani hakkındaki iddiaların toplandığı genel kanı ise 17 Aralık Operasyonu'nda polisin asıl hedefinin Babek Zencani olduğu, Zencani'nin Zarrab ile  

Antalya'da buluşacakları sırada baskın yapılacağı ancak şüphelilerin durumu fark etmeleri üzerine buluşmayı iptal ettikleri yönünde.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Mihraç Ural Öldürüldü İddiası Gerçek...
Suriye'de Mücadele Eden ve Esad'a Yakınlığı İle Bilinen Şebbiha Milislerinin Komutanı Olan Mihraç...

Haberi Oku