Dünya:
İran yaptırımları kaldırıldı!

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini, Viyana'daki Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde bir araya geldi. Yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın nükleer anlaşma çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirdiğini bildirdi. 

Ortak basın açıklaması yapan Zarif ve Mogherini, İran'a yönelik yaptırımların kaldırıldığını duyurdu.
UAEA'nın İran'ın yükümlülüklerine yerine getirdiğini onayladığını hatırlatan Mogherini, "İran yükümlülüklerini yerine getirdiği için İran'ın nükleer programı ile ilgili çok taraflı ve ulusal ekonomik ve finansal yaptırımlar kaldırılmıştır” dedi. 

İran'ın nükleer programı ile ilgili BM yaptırımlarının kaldırıldığını belirten Mogherini, AB'nin de ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırılması için yasa tasarısı sunmayı onaylandığını kaydetti. 

ABD ve AB'nin kaldırılacak yaptırımların detayları üzerine yönetmelik yayımlayacaklarını belirten Mogherini, anlaşmanın yükümlülükler çerçevesinde uygulanacağını söyledi. 

Yaptırımların kaldırılması, İran'ın doldurulmuş 100 milyar dolarlık varlıklarının serbest bırakılmasına ve petrol üretimini artırmasına neden olacak. 

İran ile dünya güçleri arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Viyana'da tarihi nükleer anlaşma yapılmıştı. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Mihraç Ural Öldürüldü İddiası Gerçek...
Suriye'de Mücadele Eden ve Esad'a Yakınlığı İle Bilinen Şebbiha Milislerinin Komutanı Olan Mihraç...

Haberi Oku