Dünya:
Dünyaya yön verenler Davos'ta buluşacak

Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantılarına bu yıl 100'den fazla ülkeden siyaset, akademi, sivil toplum, medya ve sanat camiasından oluşan 2 bin 500 üst düzey yönetici katılacak. “Dördüncü Sanayi Devrimi” ana başlığı altında görüşlerini açıklayacak olan liderler, bölgesel ve küresel sorunların başında mülteci sorunu, açlık, terör eylemleri, savaşlar, ekonomi, küresel güvenlik, kamu sağlığı, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim değişikliği gibi önemli konuları masaya yatırarak çözüm önerilerini ortaya koyacaklar.

Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in temsil edeceği Davos'a, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Başbakanı Manuel Valls, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Pakistan Devlet Başkanı Muhammed Navaz Şerif, Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Ghani, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Tunus Başbakanı Habib Essid, Irak Başbakanı Haydar Al Abadi ve Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Yuri Trutnev gibi devlet ve hükümet başkanları katılacak.

Dünyanın önde gelen bin şirketinin üst düzey yöneticilerinden oluşun bin 500'den fazla iş adamı toplantılarda yer alacak. Sosyal Girişimciler, Küresel Biçimlendiriciler, Genç Küresel Liderler ve Teknoloji Öncüleri dahil olmak üzere yaklaşık 300 kamu, uluslararası sivil toplum örgütleri, işçi liderleri, dini liderler, kültürel liderler, spor adamları, akademisyenler ve medya temsilcileri de toplantıya katılacak. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası Mario Draghi, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve birçok uluslararası bankanın üst düzey yöneticisi Dünya Ekonomik Forum toplantılarında yer alacak. Forum boyunca kongre merkezinde 300'ün üzerinde toplantı gerçekleşecek ve bu toplantıların 100'ü canlı olarak yayınlanacak.

Dünya Ekonomik Formu tarafından 22 yıldır geleneksel hale gelen “Kristal ödüller” töreni düzenlenecek. Daha yaşanılabilir bir dünya için çalışan ve katkıda bulunan başarılı sanatçılara ödülleri verilecek. Bu yıl Kristal ödül almaya hak kazanan isimleri Yao Chen, Leonardo DiCaprio, Olafur Eliasson ve will.i.am oldu. 

MEHMET KOCA

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Mihraç Ural Öldürüldü İddiası Gerçek...
Suriye'de Mücadele Eden ve Esad'a Yakınlığı İle Bilinen Şebbiha Milislerinin Komutanı Olan Mihraç...

Haberi Oku