Adana Halkının Sesi:
Sokak Hayvanları İçin Toplandılar

Adana'da sahipsiz sokak hayvanlarının sorunlarına çözüm amaçlı kurulan komisyon ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Adana İl Hayvanları Koruma Kurulu kararıyla Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Veteriner Odası Başkanlığı, Çukurova Üniversitesi Ceyhan Veteriner Fakültesi, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği ve Orman ve Su İşleri VII. Bölge Müdürlüğü Adana Şube Müdürlüğü'nün katılımıyla sokak hayvanlarının sorunlarına çözüm amacıyla komisyon kuruldu.
Orman ve Su İşleri VII. Bölge Adana Şube Müdürlüğünde bir araya gelen kurul üyeleri sokak hayvanları ile ilgili sorunların yer aldığı önemli konuları tartışarak bunları şu başlıklar altında topladı:
“İl ve ilçelerdeki sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar tespit edilecek. Mevcut belediyelerin alt yapıları ve durum tespiti yapılacak. Büyükşehir Belediyesi'nin ilçe belediyelerine veteriner hekim görevlendirilecek; görevlendirmediği takdirde hizmet alımı yoluna gidilecek. Büyükşehir ve ilçe belediyelerine tip proje gönderilecek ve mevzuat konusunda bilgilendirilmesi ve bakanlıkça ödenek tahsis edindiği konuda bilgilendirilecek. İl merkezi ve ilçe belediyelerinin yerel hayvan koruma görevlileri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte odak yeri tespit edilecek ve besleme odağı tipinin Orman ve Su İşleri Müdürlüğünce belirlenecek ve Orman Su İşleri Müdürlüğünce belediyelerin örnek alacağı sayıda besleme odağı ünitesi yaptırılacak. Belediye tüm sahipli ve sahipsiz kedi ve köpeklere mikroçip uygulayarak kayıt altına alacak. Belediye veteriner hekimleri ve özel kliniği bulunan veteriner hekimler Çukurova Üniversitesi Ceyhan Veteriner Fakültesi tarafından düzenlenecek kısırlaştırma eğitiminden geçirilecek. Büyükşehir Belediyesinin yeni geçici bakım evinin ivedilikle yapılması için koordinasyona girilecek ve geçici bakımevi projesinin Orman ve Su İşleri Bakanlığa uygunluk için onaya sunulması sağlanacak. Tüm ilçeler geçici hayvan barınağı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mevzuatına uygun hayvan müşahede yeri oluşturacak.”
Toplantıda Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği adına katılan Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım, sahipsiz sokak hayvanları sorununa çözüm amaçlı kurulan komisyonun çok önemli bir adım olduğunu ve ayda 2 kez toplanacak bu kurulda radikal ve kalıcı çözümlerin hayata geçirilmesi için çabaların yoğunlaşacağını dile getirdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana Demirspor Facebook ve Twitter Kapak Fotoğrafları...
Adana Demirspor traftarları için facebook ve twitter hesaplarında kullanabilecekleri kapak fotoğrafları seçtik.

Haberi Oku