Prof. Dr. Batur: "Spora Başlamadan Önce Kardiyoloji Uzmanına Görünün" Haberi
Adana Halkının Sesi:
Prof. Dr. Batur:

Uzmanlar, fazla kilolardan kurtulma ve sağlıklı olma adına zayıflamak isteyenlerin bir kardiyoloji uzmanına görünmeden önce spora başlamaması konusunda uyarılarda bulundu.
Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, özellikle yetişkinlerin ani bir kararla spora başlamalarının ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmalarına yol açabileceğini söyledi.
Prof. Dr. Batur, kilo verme ve sağlıklı yaşam adına hızlı bir karar alınarak başlanan sporun ölümle bile sonuçlanabileceğini anlattı. Vücuttaki fazla kiloları atmanın en iyi yolunun spor ve doğru bir diyet programından geçtiğini ifade eden Batur, "Birey dengesiz ve aşırı beslenmenin sonucunda fazla kilo alınca bunlardan hızlı bir şekilde kurtulmak istiyor ve spor yapmaya karar veriyor. Kimisi evde birtakım aletler, koşu bantları ile spor yapmaya başlarken kimisi de hemen bir spor salonuna kayıt olarak spora başlıyor. Ancak, bu şekilde hareket eden birçok yetişkin sağlıklı olayım derken tam tersine ciddi kalp problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor” dedi.
"SAĞLIKLI OLAYIM DERKEN YAŞAMINIZI RİSKE ATMAYIN"
Spora başlamadan önce mutlaka bir kardiyoloji uzmanına başvurularak muayene olunmasında büyük fayda olduğunu söyleyen Batur, “Spor yaparak zayıflamak isteyen kişi belki de obezite riski ile karşı karşıyayken, uzman bir hekimin kontrolünden geçmeden spora başlaması kimi zaman sorunlara yol açabilmekte hatta sağlıklı olayım derken yaşamını bile yitirebilmekte. Spor yapmaya karar veren kişinin bilmediği, gizli bir kalp rahatsızlığı olabilir. İşte bu gibi durumlarda kişi yaptığı spor sonucu sarf ettiği aşırı eforun ardından bir kalp krizi veya ritim bozukluğu ile karşı karşıya kalabilir” diye konuştu.
Spor yaparak kilo vermek isteyenlere önerilerde bulunan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Batur, sözlerini şöyle tamamladı:
“Spor yapmaya karar veren bireylerin önce bir kardiyoloji uzmanına muayene olup onun onayını aldıktan sonra spora başlamaları en doğru yol olacaktır. Doktor onayından sonra, düzenli olarak hafta da en az 3 gün ve dakikada 110 adım atarak yapacakları bir saatlik yürüyüş sonrası, beslenmelerine dikkat ederek istedikleri kiloya gelebilecek ve daha sağlıklı olacaklardır."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana Demirspor Facebook ve Twitter Kapak Fotoğrafları...
Adana Demirspor traftarları için facebook ve twitter hesaplarında kullanabilecekleri kapak fotoğrafları seçtik.

Haberi Oku