Ölçü Ve Ölçü Aletlerinin Muayenesi 29 Şubat'ta Sona Erecek Haberi
Adana Halkının Sesi:
Ölçü Ve Ölçü Aletlerinin Muayenesi 29 Şubat'ta Sona Erecek

Adana Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi için müracaatların 29 Şubat Pazartesi günü sona ereceğini bildirdi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre; ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek, damgalanmasının zorunlu olduğu hatırlatılarak, ölçü ve ölçü aletlerinin 2016 yılı periyodik muayenesi için müracaatların 29 Şubat Pazartesi günü mesai bitiminde sona ereceği belirtildi.
İki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin muayenesi yaptırılmadan kullanılmasının yasak olduğu vurgulanan açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:
"Damgalanmamış, damga süresini geçirmiş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılması ve alım satım yerlerinde bulundurulması suçtur. Uzunluk ölçüleri, hacim ölçüleri, 5 kilograma kadar hassas olmayan kütle ölçüleri, masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ile çekeri 2 bin kilograma kadar okuma çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlara bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan 3. ve 4. sınıf elektronik tartı aletleri kullananların periyodik muayene için müracaatlarını en geç 29 Şubat 2016 tarihi mesai bitimine kadar Adana Büyükşehir Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu ile Ceyhan ilçesinde bulunan, Ceyhan Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluklarına müracaat edeceklerdir. 04.09.2013 tarih ve 28755 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği' ile söz konusu yönetmelikte bazı değişiklik yapılarak; Otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2 bin kilograma kadar (2 bin kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlara bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile 1. ve 2. sınıf otomatik olmayan tartı aletlerini kullananların periyodik muayene için müracaatlarını en geç 29 Şubat 2016 tarihi mesai bitimine kadar Yetkili Muayene Servislerine müracaat edeceklerdir. İleride mağdur olmamaları bakımından 2 bin kilogramın üzerindeki Otomatik Olmayan Tartı Aletleri, Hassas Kütle Setleri, Akaryakıt ve LPG sayacı gibi ölçü ve ölçü aletlerini kullananların periyodik muayene için müracaatlarını en geç 29 Şubat 2016 tarihi mesai bitimine kadar il müdürlüğümüze yapmaları zorunlu bulunmaktadır."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana Demirspor Facebook ve Twitter Kapak Fotoğrafları...
Adana Demirspor traftarları için facebook ve twitter hesaplarında kullanabilecekleri kapak fotoğrafları seçtik.

Haberi Oku