Adana Halkının Sesi:
Gıdamo Adana Şubesi Genel Kurulu Yapıldı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası (GIDAMO) Adana Şubesi 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı.
Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi'nde gerçekleştirilen genel kurulda divan başkanlığına şube kurucu başkanı Prof. Dr. Zerrin Erginkaya seçildi.
Genel kurulun açılış konuşmasını yapan şube başkanı Şehmus Alparslan, güvenilir gıdaya, yeterli miktarda erişimin bir insan hakkı olduğunu belirterek, "Bütün toplumun ihtiyaç duyduğu miktarda gıdaya erişimi anlamına gelen ‘Gıda Güvencesi', gıdanın besleyici özelliğinin yanı sıra herhangi bir sağlık problemine neden olmaması anlamına gelen ‘Gıda Güvenliği'nden bağımsız değildir. Son yıllarda ülkeler arası siyaseti dahi belirleyici duruma gelmekte olan ‘Gıda Hegemonyası'nın yeni bir sömürü aracı olması ve ardından trajedik sonuçlar doğurmasını önleyecek girişimler belirlenmeli ve bir an önce hayata geçirilmelidir” dedi.
Kooperatifçiliğin yaygınlaştırılmasına yönelik destekleyici tedbirler alınmasına ve aile çiftçiliğine gereken önemin verilmesine de değinen Alparslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre kayıt altına alınmış olan toplam gıda işletmesi sayısının 700 bine dayandığını, kayıt altına alınmamış olanlarla birlikte 1 milyonun çok üzerinde gıda işletmesinin varlığının söz konusu olduğunu söyledi. Alparslan, bakanlığın 5 bin 500 civarında gıda kontrol görevlisi ile Gıda Güvenliği ve Güvencesi kapsamındaki sorumluluğunu yerine getirmesinin beklenemeyeceğini ifade etti.
Şehmus Alparslan'ın tek aday olduğu Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi Genel Kurulu'na, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Ulaş Toros, TMMOB Adana İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi, Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, TMMOB'ye bağlı oda başkanları ile demokratik kitle örgütleri yöneticileri katıldı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana Demirspor Facebook ve Twitter Kapak Fotoğrafları...
Adana Demirspor traftarları için facebook ve twitter hesaplarında kullanabilecekleri kapak fotoğrafları seçtik.

Haberi Oku