Dr. Ejder: "çocuğunuza Sevginizin Karneye Bağlı Olmadığını Hissettirin" Haberi
Adana Halkının Sesi:
Dr. Ejder:

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, karnenin; çocuğun performansı kadar aile ilişkilerinin de göstergesi olduğunu söyledi.
Dr. Ejder, yaptığı açıklamada, karne durumunun, çocuğun performansı kadar anne-babanın, hatta okul ve öğretmenleri arasındaki ilişkilerinin de başarısının yansıması olduğunu, bu nedenle, başarısız bir karne ile karşılaşan ebeveynlerin kendilerini de sorgulamalarını önerdi. Dr. Ejder, "Çocuğumuza yeterince sağlıklı bir aile ortamı sunduk mu? Birbirimizi dinleyip saygı gösterdik mi? Çocuğun dersleriyle yakından ve yeterince ilgilendik mi? Ona ders çalışma alışkanlığı kazandırdık mı? Ona örnek model olabildik mi? Yoksa sadece nasihatlerde mi bulunduk? Çocuğun özgüven kazanması için yardımcı olduk mu? Aileler, bu sorulara verdikleri yanıtlarla, çözüm konusunda adım atabilirler" diye konuştu.
Başarının tek göstergesinin karne olmadığına dikkat çeken Dr. Obengül Ejder, başarılı veya başarısız karneye şunların yapılmasını önerdi:
"Karne notları iyi de olsa, kötü de olsa sevginizin karneye bağlı olmadığını, sonucu ne olursa olsun onu seveceğinizi vurgulayın. Karne notları düşükse başarısızlığının nedenlerini araştırın, mutlaka çözüm yolları üretin. Yıl içindeki ders eksiklerini tamamlaması için ona yardım edin. Okul hayatının başlangıcından itibaren ders başarısızlığı var ise çocuğunuzun öğrenmesini etkileyen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ya da özel öğrenme güçlüğü olup olmadığının belirlenmesi için mutlaka bir uzmana başvurun. Karne notları iyi ise bunu görmemezlikten gelmeyin 'zaten benim çocuğuma bu yakışırdı, bu senin görevin tabi ki iyi notların olacak' ya da 'sana o kadar imkan sunduk bir de zayıf mı alacaktın, tabi ki karnen iyi olacaktı' gibi cümleler kullanmayın. Onun başarısını takdir edin, küçük ödüller ile motivasyonunu arttırın. Ancak fazla abartmayın, çocuğunuzda endişe ve korku yaratacak, yüksek beklentilerinizden bahsetmeyin. Çocuğunuzu kendinizle, başka çocuklarla ya da kardeşleri arasında kıyaslamayın. Kendi hayatınızda gerçekleştiremediğiniz ideallerinizi çocuğunuzun gerçekleştirmesi için beklenti içine girmeyin, ideallerinizin ve hırslarınızın kurbanı etmeyin. Düşük karne notu yada sınav puanı alan çocuğunuzda, sık sık ağlama, olağan aktivitelerden zevk almama, sosyal soyutlanma, suçluluk duygusu, yeme veya uyku düzeninde bozulma, öfke patlamaları, baş ağrısı, karın ağrısı gibi fiziksel belirtiler ya da evden kaçma, intihar gibi düşünceler fark ederseniz; bunlar depresyon belirtisidir, mutlaka profesyonel yardım almanız gerekir."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana Demirspor Facebook ve Twitter Kapak Fotoğrafları...
Adana Demirspor traftarları için facebook ve twitter hesaplarında kullanabilecekleri kapak fotoğrafları seçtik.

Haberi Oku