Adana Halkının Sesi:
Darendeliler Mustafa Necati'yi Andı

Cumhuriyet'in kurulduğu yıllarda Adalet ve Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan, Mustafa Necati ölümünün 85. yılında Adana'da Darendeli hemşireleri tarafından anıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Eski Başkanı Orhan Özalp'ın Mustafa Necati'yi her yönüyle anlattığı konferans Adana Sanayi Odası konferans salonunda Darendeli dernek başkanları ve yöneticilerin katılımı ile gerçekleşti.
DASEV Başkanı M. Nevzat Buyurgan'ın açılış konuşmasının ardından Özalp, Cumhuriyetin kuruluş yıllarının bir “eğitim ışığı” olan Mustafa Necati'yi anlattı.
“Öğretmenler altın çağlarını onun hizmetleri ile yaşadılar. Hizmetleri sırasında öğretmenlik saygın bir meslekti. İşte bir eğitim ışığı Mustafa Necati” diyen Özalp, başarıları ve aydınlık düşünceleriyle Mustafa Necati'yi gençlerin, eğitimcilerin ve tüm ulusun hatırlaması, tanıması ve unutmaması gerektiğine dikkat çekti.
Mustafa Necati'nin aslen Darendeli olduğunu söyleyen Özalp, “İstanbul Hukuk çıkışlı Mustafa Necati, öğretmen, gazeteci, efe ve sporcu kimlikleriyle tanındı. Tüm çalışmalarında “alın terini, beyin terine katarak yol aldı. İstiklal Mahkemeleri başkanlığında bulundu. Mübadele (değişim), İmar İskan, Adalet ve Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. 1924'de Muallimler Birliği genel başkanlığında bulundu. En başarılı hizmeti Milli Eğitim Bakanlığı görevidir. Milli Eğitim Teşkilat Yasası'nı çıkardı. Milli eğitimde “asıl olan öğretmenliğimdir” kavramı onun eseridir” dedi.
Konferansa, Adana Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, eski Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, eski Çukurova Üniversitesi Rektörü Yalçın Kekeç, Adana Darendeliler Derneği Başkanı Osman Çokyasar, DASEV yönetimi ve kurucuları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana Demirspor Facebook ve Twitter Kapak Fotoğrafları...
Adana Demirspor traftarları için facebook ve twitter hesaplarında kullanabilecekleri kapak fotoğrafları seçtik.

Haberi Oku