Adana Halkının Sesi:
Çelik-Iş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın:

Çelik-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın, asgari ücrette yapılan artış sonrası kıdeme dayalı ücret farklılığının ortadan kalktığını, iş yerindeki çalışma ilişkileri ve iş barışının bozulmaması için kıdem farkını dikkate alacak şekilde yeni bir ücret düzenlemesi yapılması gerektiğini söyledi.
Asgari ücrete yapılan zam sonrası ortaya çıkan durumu değerlendiren Çelik-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın, “Asgari ücretin 01.01.2016 tarihi itibariyle (asgari geçim indirimi hariç) 1177 TL'ye yükseltilmesi sonucu toplu sözleşmelerde yer alan ve bugüne kadar asgari ücretin üzerinde bir ücrete karşılık gelen işe giriş ücretleri, bugün asgari ücretin altında kalmıştır. Metal işkolunda yeni asgari ücret uygulaması 2014-2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmelerinde işe giriş ücretlerinin tümünü aynı miktara, yani asgari ücrete eşitlemiş, böylece çalışanlar arasındaki kıdeme dayalı ücret farklılığı ortadan kalkmıştır. Bu durum asgari ücretin üzerinde ücret alan kıdemli işçiler için de haklı olarak ücretlerinde iyileştirme beklentisi yaratmıştır” diye konuştu.
Aydın, 2014-2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesindeki işe giriş ücretinin yeniden düzenlenmesi ve işçiler arasındaki kıdem farkını dikkate alacak şekilde yeni bir ücret düzenlemesi yapılmasının şart olduğunu söyledi. Aydın şunları kaydetti:
“Bu durumdan etkilenen üye işçilerimizin ve sendikamızın ortak kararı 2014-2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesindeki işe giriş ücretinin yeniden düzenlenmesi ve işçiler arasındaki kıdem farkını dikkate alacak şekilde yeni bir ücret düzenlemesi yapılmasıdır. Aksi halde iş yerlerinde çalışma ilişkileri ve iş barışı bozulacaktır. MESS ve işverenler işçilerin ve sendikanın haklı talebi olan ücretlerdeki bu adaletsizliğin giderilmesi için bir an önce gerekli çalışmayı başlatmaya çağırıyoruz.”
“Asgari ücret komisyonunda görüşmeler devam ederken 01.01.2016 itibari ile uygulanacak vergilerdeki artışlar ve hemen hemen tüm zaruri ihtiyaçlara gelecek zamlar 2015 Aralık ayında açıklanmış olup, asgari ücrete gelen artış daha işçinin cebine girmeden eriyip gitmesine neden olmuştur” diyen Aydın, “Yeni asgari ücret ile aynı ve asgari ücrete yakın ücret alan kıdemli işçilere herhangi bir iyileştirme olmaksızın uygulanan bu zamlar işçilerin geçimlerini zora sokmuş ve refah farkının ortadan kalkmasına neden olmuştur. Durum böyle iken ücretlerde herhangi bir iyileştirme yapılmaması durumunda metal işçileri ve sendikamız olarak her türlü mücadeleyi vereceğimizi ilan ediyoruz” şeklinde konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana Demirspor Facebook ve Twitter Kapak Fotoğrafları...
Adana Demirspor traftarları için facebook ve twitter hesaplarında kullanabilecekleri kapak fotoğrafları seçtik.

Haberi Oku